Policie na jihu Moravy nyní pátrá po 10 dětech, zvláštní skupinu tvoří "dítě v ohrožení"

Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech, podle policie jde většinou o spory mezi rodiči či útěky do zahraničí. Za posledních pět let vyhlásili policisté v kraji 3391 pátrání po pohřešovaných dětech, všechna dopadla dobře. V drtivé většině šlo o případy, kdy se děti s nařízenou ústavní výchovou nevrátily z povolené vycházky, nebo z těchto zařízení utekly. V tiskové zprávě to uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Na dnešek připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Zvláštní skupinu pohřešovaných tvoří "dítě v ohrožení". Policie do ní zařadí pohřešované dítě v okamžiku, kdy se vzhledem ke svému věku mohlo stát obětí neštěstí, postrádá přístup k životu potřebným lékům, je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapované nebo se stalo obětí únosu. Prostřednictvím sdělovacích prostředků a sociálních sítí je pak žádána o pomoc veřejnost.

Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je podle policie důležitý kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné, pravdivé a ucelené informace o dítěti. Také o jeho chování předtím než zmizelo a jeho případných problémech.

"A to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné. Policistům se poté mnohem snadněji rozhoduje, jakým směrem pátrání vést," uvedl Šváb. Podle policie se rodiče někdy snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které může nastalou situaci řešit útěkem.

Na 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý jako Pomněnkový den. Připomíná se od roku 1983. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Agresor se v Brně pokusil znásilnit ženu, policie po něm pátrá

19.07.2018 13:57 Brno - Policie pátrá po muži, který se v neděli brzy ráno pokusil v Brně-Líšni znásilnit mladou…

Dvacetiletá dívka umlátila novorozence paličkou na maso. Odsedí si 15 let

18.07.2018 12:18 Praha - Za vraždu novorozené dcery si mladá žena z Plzně odpyká 15 let vězení. Původní trest jí…

Policie dopadla ozbojeného lupiče, byl postrachem sázkových kanceláří

17.07.2018 10:32 Praha - Policie dopadla muže, který počátkem července přepadl sázkovou kancelář na náměstí Jiřího z…

Na poli na Olomoucku našli mrtvého novorozence, po matce policie pátrá

16.07.2018 14:36 Olomouc - Policisté našli ve středu u Věrovan na Olomoucku mrtvého novorozence. Zda šlo o vraždu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama