Soud zrušil sedmiletý trest vězení za únos a vydírání Radovanu Krejčířovi

Brno - Nejvyšší soud v Brně zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterého byl podnikatel Radovan Krejčíř odsouzen k sedmi letům vězení za únos a vydírání obchodního společníka Jakuba Konečného v roce 2002. Řekl to mluvčí NSS Petr Knötig.

Přidejte svůj názor

371

"Senát Nejvyššího soudu zrušil jak rozsudek Městského soudu v Praze, tak následný odvolací verdikt Vrchního soudu a vrátil tak kauzu prakticky na začátek k novému projednávání k soudu prvního stupně do Prahy," řekl Mediafaxu Knötig.

Důvody NS nezveřejnil. "Senát o zrušení rozsudků rozhodl již 4. listopadu, účastníci sporu pak měli měsíc na vypracování svých stanovisek," řekl Knötig s tím, že odůvodnění zamítnutí musejí nejdříve obdržet obě strany sporu. "Nelze odůvodňovat rozhodnutí Nejvyššího soudu přes média," řekl Knötig. Proces zároveň označil za mimořádně složitý.

Uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře odsoudil Městský soud v Praze na sedm let do vězení za vydírání a únos podnikatele Jakuba Konečného v roce 2002. Krejčíř podle obžaloby zorganizoval únos podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné směnky a aby jej jako policejního konfidenta zastrašil.

Samotný únos údajně uskutečnil najatý kosovský Albánec Jetullah Mjekiqi se dvěma nezjištěnými muži. Konečného odvezli do rekreačního areálu pro prominenty na Vystrkově u Orlické přehrady.

Únosci pak Konečného převezli do kanceláře ve Všenorech u Prahy, kde podle obžaloby hrozil Krejčíř unesenému smrtí. Podnikatel pak podepsal nevyplněné směnky. Krejčíř podepsané dokumenty podle soudů chtěl využít jako doklad o zaplacení rozsáhlých vil za 35 milionů korun v Dobřichovicích a Černošicích u Prahy.

Krejčíř v dovolání kNejvyššímu soudu prostřednictvím svého advokáta Tomáše Sokola žádal zrušení pravomocných rozsudků Městského soudu v Praze a tamějšího vrchního soudu. U odvolacího soudu Sokol obhajobu postavil na skutečnosti, že si jednotlivé důkazy odporují. Upozornil, že podepsané listiny nebyly nikdy Krejčířem ani nikým jiným použity. Zpochybnil také důvěryhodnost svědků, kteří v procesu proti Krejčířovi vypovídali.

Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, je od 21. dubna 2007 v Jihoafrické republice, kam na falešný pas přicestoval ze Seychel. Na Seychely, jejichž je občanem, uprchl policistům v červnu 2005 v průběhu domovní prohlídky své vily v Černošicích. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR do Česka k trestnímu stíhání. Soudce rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných. V rozsudku také uvedl, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Servírka ukradla z hotelu 60kilový trezor, s komplicem ho vyhodila z okna

13.12.2017 11:59 Jeseník - Muž (36) a žena (33) minulý týden ve čtvrtek odcizili z jednoho z hotelů v Jeseníku…

Pád milenců z rozhledny byl pokus o vraždu. Policie obvinila 18letého…

12.12.2017 12:24 Jičín - Policie obvinila z pokusu o vraždu 18letého mladíka, který se letos v září s dívkou zřítil…

Perverzní důchodce čelí žalobě. Školačkám platil za sex, jednu měl…

12.12.2017 10:59 Karviná - Policie ukončila vyšetřování důchodce (69) z Orlové a navrhla podat obžalobu. Senior je…

Policie obvinila mladého zvrhlíka. Na kontě má 13 sexuálních zločinů

08.12.2017 14:16 Hradec Králové - Po devíti měsících skončilo policejní vyšetřování muže (24). Podle spisu má na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama