V uranovém dole v Rožínce zahynul horník

Rožínka - V uranovém dole v Rožínce na Vysočině zahynul v noci na pátek kolem druhé hodiny při závalu horník. Agentuře Mediafax to v pátek sdělil vedoucí pracovník dolu Pavel Winkler.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Neštěstí se stalo na 23. patře dolu při uvolnění horniny. Podle informací, které má agentura Mediafax k dispozici, zavalený padesátiletý horník byl ze Slovenska a v dolech pracoval téměř třicet let. Podle sdělení mluvčí policie ve Žďáru nad Sázavou Jany Martincové šlo o předáka. Horník byl v kritické chvíli v dole sám. "Ostatní kolegové šli právě pro nový vozík a on si tam udělal svačinu. V tu chvíli se utrhl asi dvoumetrový blok horniny ze stropu a zavalil ho," popsal ředitel podniku DIAMO Jiří Jež.

Podle ředitelky krajské záchranné služby Vladislavy Filové muži několikatunový blok horniny způsobil mnohočetná zranění, která nebyla slučitelná se životem. "Hornina mu pravděpodobně spadla na hlavu a hrudník a rozdrtila mu pánev, páteř a nohy. Kolegové, kteří ho tam zavaleného našli, přivolali báňské záchranáře, a ti se ho snažili asi dvacet minut oživovat. Bohužel bezvýsledně. Náš lékař po vyfárání na povrch už jen konstatoval smrt," uvedla Filová.

Příčiny tragédie na místě vyšetřuje policie ve spolupráci s českým Báňským úřadem. Jeho mluvčí Dušan Havel agentuře Mediafax sdělil, že horníka zasáhl blok o velikosti 1 x 0, 8 metru horniny vážící přes jednu tunu. "Zatím nemůžeme jednoznačně určit příčinu, proč se tragédie stala. Přímo v dole v současné době pracovníci naší brněnské pobočky zajišťují dokumentaci. Výsledky budou podle mého odhadu známy do 14 dnů," uvedl Havel. Podle něj se smrtelný úraz v Dolní Rožínce stal naposledy před 15 lety. Poslední smrtelný úraz v dole se stal v loňském roce v OKD v Ostravě.

Důl v Dolní Rožínce je jediným uranovým dolem, který je v České republice v současnosti v provozu. Těžbu zajišťuje státem vlastněná společnost DIAMO přes odštěpný závod GEAM. Těžit se zde začalo již v roce 1958, ročně se v Rožínce vytěží zhruba 300 tun uranu.

Témata: neštěstí | Horníci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Servírka ukradla z hotelu 60kilový trezor, s komplicem ho vyhodila z okna

13.12.2017 11:59 Jeseník - Muž (36) a žena (33) minulý týden ve čtvrtek odcizili z jednoho z hotelů v Jeseníku…

Pád milenců z rozhledny byl pokus o vraždu. Policie obvinila 18letého…

12.12.2017 12:24 Jičín - Policie obvinila z pokusu o vraždu 18letého mladíka, který se letos v září s dívkou zřítil…

Perverzní důchodce čelí žalobě. Školačkám platil za sex, jednu měl…

12.12.2017 10:59 Karviná - Policie ukončila vyšetřování důchodce (69) z Orlové a navrhla podat obžalobu. Senior je…

Policie obvinila mladého zvrhlíka. Na kontě má 13 sexuálních zločinů

08.12.2017 14:16 Hradec Králové - Po devíti měsících skončilo policejní vyšetřování muže (24). Podle spisu má na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama