V uranovém dole v Rožínce zahynul horník

Rožínka - V uranovém dole v Rožínce na Vysočině zahynul v noci na pátek kolem druhé hodiny při závalu horník. Agentuře Mediafax to v pátek sdělil vedoucí pracovník dolu Pavel Winkler.

Přidejte svůj názor

V uranovém dole v Rožínce zahynul horník - anotační foto

Neštěstí se stalo na 23. patře dolu při uvolnění horniny. Podle informací, které má agentura Mediafax k dispozici, zavalený padesátiletý horník byl ze Slovenska a v dolech pracoval téměř třicet let. Podle sdělení mluvčí policie ve Žďáru nad Sázavou Jany Martincové šlo o předáka. Horník byl v kritické chvíli v dole sám. "Ostatní kolegové šli právě pro nový vozík a on si tam udělal svačinu. V tu chvíli se utrhl asi dvoumetrový blok horniny ze stropu a zavalil ho," popsal ředitel podniku DIAMO Jiří Jež.

Podle ředitelky krajské záchranné služby Vladislavy Filové muži několikatunový blok horniny způsobil mnohočetná zranění, která nebyla slučitelná se životem. "Hornina mu pravděpodobně spadla na hlavu a hrudník a rozdrtila mu pánev, páteř a nohy. Kolegové, kteří ho tam zavaleného našli, přivolali báňské záchranáře, a ti se ho snažili asi dvacet minut oživovat. Bohužel bezvýsledně. Náš lékař po vyfárání na povrch už jen konstatoval smrt," uvedla Filová.

Příčiny tragédie na místě vyšetřuje policie ve spolupráci s českým Báňským úřadem. Jeho mluvčí Dušan Havel agentuře Mediafax sdělil, že horníka zasáhl blok o velikosti 1 x 0, 8 metru horniny vážící přes jednu tunu. "Zatím nemůžeme jednoznačně určit příčinu, proč se tragédie stala. Přímo v dole v současné době pracovníci naší brněnské pobočky zajišťují dokumentaci. Výsledky budou podle mého odhadu známy do 14 dnů," uvedl Havel. Podle něj se smrtelný úraz v Dolní Rožínce stal naposledy před 15 lety. Poslední smrtelný úraz v dole se stal v loňském roce v OKD v Ostravě.

Důl v Dolní Rožínce je jediným uranovým dolem, který je v České republice v současnosti v provozu. Těžbu zajišťuje státem vlastněná společnost DIAMO přes odštěpný závod GEAM. Těžit se zde začalo již v roce 1958, ročně se v Rožínce vytěží zhruba 300 tun uranu.

Témata: neštěstí | Horníci
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: V uranovém dole v Rožínce zahynul horník

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Pracovnice nemocnice v M. Boleslavi údajně zavraždila pacientku - anotační foto

Pracovnice nemocnice v M. Boleslavi údajně zavraždila pacientku

24.03.2017 13:34 Aktualizováno Mladá Boleslav - Ošetřovatelka (21), která pracovala v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi,…

Muž utíkal před vězením, policie na něj i střílela. Nakonec se sám přihlásil - anotační foto

Muž utíkal před vězením, policie na něj i střílela. Nakonec se sám…

21.03.2017 15:34 Praha - Petr Votava (32) se v pondělí sám přihlásil vězeňské službě. Pražská policie se ho pokusila…

Na Rhodu zadrželi kvůli podezření z výroby drog dva Čechy + VIDEO - anotační foto

Na Rhodu zadrželi kvůli podezření z výroby drog dva Čechy + VIDEO

16.03.2017 20:20 Rhodos - Na řeckém ostrově Rhodos zadržela protidrogová policie dva Čechy. Muž a žena ve věku 38 a…

Drama u Prahy: Policie střílela na ujíždějící vozidlo, zločinec stále uniká - anotační foto

Drama u Prahy: Policie střílela na ujíždějící vozidlo, zločinec stále uniká

16.03.2017 17:32 Aktualizováno Praha - Policisté dnes v Ořechu u Prahy pronásledovali Petra Votavu (32), který nenastoupil do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama
reklama