Desetitisíce českých vězňů se mohou dočkat amnestie

Praha - Desetitisíce českých vězňů se s Novým rokem mohou dočkat buď propuštění, nebo alespoň výrazného zkrácení trestu. A to kvůli novému trestnímu zákoníku, který vstoupí v platnost 1. ledna 2010. Informace přináší úterní vydání Lidových novin (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Zákoník totiž ruší některé trestné činy a lidé, kteří už za jejich spáchání sedí ve vězení, budou muset být propuštěni," řekl LN prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník. Jde například o trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění nebo trestný čin krádeže v případě některých recidivistů. Kriminalita tohoto druhu totiž bude od Nového roku pouze přestupkem.

Jen Okresní soud v Ostravě počítá s propuštěním 150 lidí, v celé republice by se mělo jednat o stovky až tisíce. Desetitisíců lidí se pak bude týkat zkrácení trestu. Některé soudy mají velké obavy z nárůstu agendy a tvrdí, že budou muset odsouvat projednávání nových případů. "S tím tvůrce zákona při koncipování příslušného ustanovení zřejmě nepočítal," řekl LN například předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa. Hlavní tíha změny trestního zákoníku dopadne právě na okresní soudy, posuzující méně závažné trestné činy.

Zkracování trestů či přímo propuštění vězňů ale zaměstná i státní zástupce, kteří se jednání budou muset zúčastnit, aby se vyjádřili k rozsudku. Pokud soudy nestihnou včas projednat propuštění vězňů, kteří by už za mřížemi být neměli, může stát čekat série žalob.

Témata: krimi | amnestie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DNA prozradila brutálního útočníka: Muž obviněný z vraždy páchal i loupeže

25.05.2018 13:01 Aktualizováno Hradec Králové - Hradečtí kriminalisté objasnili díky porovnání vzorků DNA několik let staré…

Policie na jihu Moravy nyní pátrá po 10 dětech, zvláštní skupinu tvoří …

25.05.2018 08:34 Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech,…

Policie dopadla muže, který napadl Petru Kvitovou

23.05.2018 21:42 Aktualizováno Olomouc - Policisté údajně zadrželi muže podezřelého z předloňského napadení tenistky Petry Kvitové…

Slovenská policie obvinila dva Čechy, platili padělanými penězi

22.05.2018 15:49 Bratislava - Slovenská policie obvinila dva občany České republiky, kteří podle ní platili v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama