Teroristé v Česku - tři akce

Praha - Česká kontrarozvědka včera odtajnila informace o třech velkých akcích islámských teroristů, které chtěli v posledních letech provést na našem území. Při dvou z nich chtěli zabíjet lidi. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes.

Přidejte svůj názor

Terorismus se Česka týkal mnohem víc, než se dosud vědělo mimo bezpečnostní služby a úzký okruh policistů. V prosinci 2004 chtěli tři Marokánci koupit v České republice zbraně a výbušniny a použít je při teroristickém útoku v některé zemi Evropské unie. Dříve než stihli svůj plán uskutečnit, zatkla je po společné akci s českými kolegy španělská policie.

V roce 2006 už mělo na území Česka dojít přímo k útoku. V září tajně zasedala vláda a policisté obsadili křižovatky v pražském židovském městě. MF DNES dodatečně zjistila, že útočníci se soustřeďovali hlavně na oslavu židovského Nového roku v synagoze v Jeruzalémské ulici 23. září. "Dostali jsme od partnerské služby varování, že mezi 23. zářím a 15. říjnem je plánován útok na pražské židovské objekty. Konkrétnější informace nebyla, takže policie raději hlídala více míst souvisejících s židovskou vírou," přiznal včera mluvčí BIS Jan Šubrt.

BIS rovněž zveřejnila tiskovou zprávu o plánu Saddáma Husajna vystřelit raketu na Svobodnou Evropu. Celou operaci odstartoval v březnu 1999 bystrý člen ochranky rádia, který si všiml Araba, jenž si příliš často obhlížel a fotografoval okolí domu. Tajná služba jej pak na záznamech z průmyslových kamer identifikovala jako pracovníka irácké diplomatické mise. Ve skutečnosti to však byl příslušník irácké tajné služby DGI. Současný velvyslanec Iráku v Praze Dhia al-Dabass v rozhovoru pro MF DNES včera popsal, že Svobodná Evropa v té době sloužila jako klíčový zdroj informací pro protisaddámovskou opozici a proto byla trnem v oku právě samotnému Saddámovi.

Na zjištění, že se připravuje útok na Svobodnou Evropu, zareagovala česká strana v listopadu 2000 nejprve protestní nótou zaslanou do Bagdádu. Ta však zůstala bez odezvy, a tak česká vláda vyhostila tajemníka iráckého velvyslanectví Ahmeda Khalila Ibrahima samira Al Aního. Jak se později ukázalo, byl to šéf iráckých špionů v Česku. Češi se tak mylně domnívali, že nebezpečí pominulo.

V květnu 2002 kontaktoval důstojníka BIS informátor z irácké ambasády, který mu na tajné schůzce sdělil, že se stále chystá útok na Svobodnou Evropu - teroristé chtějí z okna bytu ve Washingtonově ulici odpálit na budovu protitankovou střelu RPG 7.

Saddámův režim se však po vpádu amerických vojsk do Iráku zhroutil a na pražskou diplomatickou misi přišli nový lidé. BIS pak dostává v dubnu 2003 od zdroje na irácké ambasádě další cennou informaci. Z doby přípravy útoku pořád zůstávají ve sklepě irácké ambasády v ulici Na Zátorce schované zbraně, včetně rakety. "Bylo šest kalašnikovů, šest dalších samopalů, deset pistolí a právě jedno RPG. Česká policie je zabavila," vysvětlil Dhia al-Dabass. Neoznačené policejní auto je po dohodě s Iráčany odvezlo.

Témata: Terorismus
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Teroristé v Česku - tři akce

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Pracovnice nemocnice v M. Boleslavi údajně zavraždila pacientku - anotační foto

Pracovnice nemocnice v M. Boleslavi údajně zavraždila pacientku

24.03.2017 13:34 Aktualizováno Mladá Boleslav - Ošetřovatelka (21), která pracovala v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi,…

Muž utíkal před vězením, policie na něj i střílela. Nakonec se sám přihlásil - anotační foto

Muž utíkal před vězením, policie na něj i střílela. Nakonec se sám…

21.03.2017 15:34 Praha - Petr Votava (32) se v pondělí sám přihlásil vězeňské službě. Pražská policie se ho pokusila…

Na Rhodu zadrželi kvůli podezření z výroby drog dva Čechy + VIDEO - anotační foto

Na Rhodu zadrželi kvůli podezření z výroby drog dva Čechy + VIDEO

16.03.2017 20:20 Rhodos - Na řeckém ostrově Rhodos zadržela protidrogová policie dva Čechy. Muž a žena ve věku 38 a…

Drama u Prahy: Policie střílela na ujíždějící vozidlo, zločinec stále uniká - anotační foto

Drama u Prahy: Policie střílela na ujíždějící vozidlo, zločinec stále uniká

16.03.2017 17:32 Aktualizováno Praha - Policisté dnes v Ořechu u Prahy pronásledovali Petra Votavu (32), který nenastoupil do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama
reklama