Vězeň zažaloval stát kvůli odběru DNA

Praha - České soudy začnou v polovině prosince řešit unikátní případ. Zřejmě vůbec první vězeň totiž žaluje stát kvůli plošnému odebírání DNA, jež probíhalo v českých věznicích v roce 2007, píše v pondělním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

371

Tehdy policisté během několika týdnů vzali vzorky slin víc než 16 tisícům lidí za mřížemi, kteří si odpykávali trest za úmyslný trestný čin. Vzorky přitom zásadním způsobem rozšířily Národní databázi vzorků DNA, kterou spravuje Kriminalistický ústav a kterou vyšetřovatelé využívají k odhalování zločinů. Díky akci se podle mluvčí ústavu Petry Srncové podařilo najít v téměř 660 dosud nevyřešených případech shodu DNA na místě činu s některým ze vzorků odebraných u vězňů, uvádí list.

Žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli odběru DNA podal někdejší šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický, který si na Mírově odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda z roku 2000. "Žalobce chce 300 tisíc jako nemajetkovou újmu, která mu byla podle jeho slov způsobena tím, že mu byly odebrány biologické vzorky. Říká, že to nemělo být vůbec realizováno a že to bylo provedeno nezákonně," cituje Právo Zdeňka Douděru, mluvčího obvodního soudu pro Prahu 2. Žirovnický si prý v žalobě stěžuje na to, že mu byl vzorek odebrán násilím.

Podle ministerstva spravedlnosti nebyl postup nezákonný a nemohlo tedy dojít k újmě. Stejné stanovisko zaujalo už dříve ministerstvo vnitra s tím, že policistům odběry dovoloval zákon o policii a trestní řád, píše Právo.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražští policisté pátrají po ženě. Může být agresivní, často pije alkohol

27.05.2018 15:50 Praha - Policie pátrá po šedesátileté Marii Wenigové z Prahy, která je od čtvrtečního rána…

DNA prozradila brutálního útočníka: Muž obviněný z vraždy páchal i loupeže

25.05.2018 13:01 Aktualizováno Hradec Králové - Hradečtí kriminalisté objasnili díky porovnání vzorků DNA několik let staré…

Policie na jihu Moravy nyní pátrá po 10 dětech, zvláštní skupinu tvoří …

25.05.2018 08:34 Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech,…

Policie dopadla muže, který napadl Petru Kvitovou

23.05.2018 21:42 Aktualizováno Olomouc - Policisté údajně zadrželi muže podezřelého z předloňského napadení tenistky Petry Kvitové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama