Vězeň zažaloval stát kvůli odběru DNA

Praha - České soudy začnou v polovině prosince řešit unikátní případ. Zřejmě vůbec první vězeň totiž žaluje stát kvůli plošnému odebírání DNA, jež probíhalo v českých věznicích v roce 2007, píše v pondělním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

371

Tehdy policisté během několika týdnů vzali vzorky slin víc než 16 tisícům lidí za mřížemi, kteří si odpykávali trest za úmyslný trestný čin. Vzorky přitom zásadním způsobem rozšířily Národní databázi vzorků DNA, kterou spravuje Kriminalistický ústav a kterou vyšetřovatelé využívají k odhalování zločinů. Díky akci se podle mluvčí ústavu Petry Srncové podařilo najít v téměř 660 dosud nevyřešených případech shodu DNA na místě činu s některým ze vzorků odebraných u vězňů, uvádí list.

Žalobu na ministerstvo spravedlnosti kvůli odběru DNA podal někdejší šéf pražského Discolandu Sylvie Albert Žirovnický, který si na Mírově odpykává šestnáctiletý trest za vraždu kamaráda z roku 2000. "Žalobce chce 300 tisíc jako nemajetkovou újmu, která mu byla podle jeho slov způsobena tím, že mu byly odebrány biologické vzorky. Říká, že to nemělo být vůbec realizováno a že to bylo provedeno nezákonně," cituje Právo Zdeňka Douděru, mluvčího obvodního soudu pro Prahu 2. Žirovnický si prý v žalobě stěžuje na to, že mu byl vzorek odebrán násilím.

Podle ministerstva spravedlnosti nebyl postup nezákonný a nemohlo tedy dojít k újmě. Stejné stanovisko zaujalo už dříve ministerstvo vnitra s tím, že policistům odběry dovoloval zákon o policii a trestní řád, píše Právo.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přepadení obchodu se zbraněmi šetří policie i jako pokus o vraždu

25.07.2017 12:48 Praha - Pondělní přepadení obchodu se zbraněmi v centru Prahy kvalifikovala policie nejen jako…

Policie hledala dvě sestry ve věku devět a šest let z Prahy

25.07.2017 12:09 Aktualizováno Praha - Policie vyhlásila pátrání po dvou sestrách, Elišce (9) a Monice (6) Krčilových z Prahy.…

Muž na Prostějovsku hodil psa do studny, hrozí mu trest za týrání zvířat

25.07.2017 11:43 Olomouc - Muž (53) z Prostějovska dle policistů hodil v polovině července do studny psa rasy český…

Opilý mladík vytasil na hosty restaurace nůž, hrozí mu vězení

25.07.2017 10:55 Zlín - Muž (21) pod vlivem alkoholu ve čtvrtek ohrožoval nožem hosty restaurace v Otrokovicích na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama