Policie chce radikálům vzít peníze

Praha - Současné kroky policie a ministerstva vnitra proti českým ultrapravicovým extremistům směřují k jasnému cíli. Odstřihnout je od přísunu peněz. V sobotním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Ano, snažíme se hnutí ekonomicky ochromit. Je to nejlepší cesta, jak přirozeně utlumit jejich aktivity a ultrapravicové hnutí atomizovat," řekl LN jeden z čelních představitelů ministerstva vnitra, který má boj proti extremismu na starosti. Podle něj mají radikálové v současné době tolik peněz, že si mohou dovolit najímat drahé advokáty, kteří jim přímo při jejich akcích radí, jak postupovat, aby neporušili zákon.

Samotnou kapitolou je i financování Dělnické strany. Pokud by tato strana ve volbách do sněmovny získala přes jedno a půl procenta hlasů, dostala by od státu zhruba sedm milionů korun. Policie i ministerstvo si tuto skutečnost očividně uvědomují a proto se snaží Dělnickou stranu u Nejvyššího správního soudu co nejrychleji zakázat. " V případě zákazu Dělnické strany by se navíc mohly ukázat nějaké nové buňky, noví vůdcové. Hnutí by se mohlo rozdrobit a nemít takovou sílu jako dnes," tvrdí Ondřej Cakl, který se dokumentováním ultrapravice dlouhodobě zabývá.

Boj proti extremismu má navíc ještě další ekonomickou rovinu. Policie na bezpečnostní opatření vynakládá desítky milionů korun. Přesná čísla Policejní prezidium s odkazem na samostatnost jednotlivých krajských policejních správ říct nechce. Z množství nasazených mužů, techniky a počtu jednotlivých akcí to ale jenom za první polovinu letošního roku bylo téměř padesát milionů korun.

Témata: extremismus | policie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý vrah nezletilé dívky v Doubici čelí dalšímu obvinění

23.02.2018 12:04 Děčín - Martin Chlouba, který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku 14letou…

Policisté naháněli řidiče až do lesa, z auta vyhazoval drogy

22.02.2018 14:19 Sokolov - Řidič v Kraslicích na Sokolovsku 15. února v ranních hodinách ujížděl policejní hlídce.…

Spadla klec. Policie chytila muže a ženu, vykradli po celé ČR přes 80…

21.02.2018 11:56 Praha - Muž (45) a žena (32) podle policie vykradli přes 80 garáží po celé České republice, čímž…

Za krádeže dřeva dostali čtyři muži vězení

20.02.2018 14:31 Brno - Krajský soud v Brně dnes uložil nepodmíněné tresty čtyřem mužům za krádeže dřeva.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama