Policie chce radikálům vzít peníze

Praha - Současné kroky policie a ministerstva vnitra proti českým ultrapravicovým extremistům směřují k jasnému cíli. Odstřihnout je od přísunu peněz. V sobotním vydání o tom informují Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Ano, snažíme se hnutí ekonomicky ochromit. Je to nejlepší cesta, jak přirozeně utlumit jejich aktivity a ultrapravicové hnutí atomizovat," řekl LN jeden z čelních představitelů ministerstva vnitra, který má boj proti extremismu na starosti. Podle něj mají radikálové v současné době tolik peněz, že si mohou dovolit najímat drahé advokáty, kteří jim přímo při jejich akcích radí, jak postupovat, aby neporušili zákon.

Samotnou kapitolou je i financování Dělnické strany. Pokud by tato strana ve volbách do sněmovny získala přes jedno a půl procenta hlasů, dostala by od státu zhruba sedm milionů korun. Policie i ministerstvo si tuto skutečnost očividně uvědomují a proto se snaží Dělnickou stranu u Nejvyššího správního soudu co nejrychleji zakázat. " V případě zákazu Dělnické strany by se navíc mohly ukázat nějaké nové buňky, noví vůdcové. Hnutí by se mohlo rozdrobit a nemít takovou sílu jako dnes," tvrdí Ondřej Cakl, který se dokumentováním ultrapravice dlouhodobě zabývá.

Boj proti extremismu má navíc ještě další ekonomickou rovinu. Policie na bezpečnostní opatření vynakládá desítky milionů korun. Přesná čísla Policejní prezidium s odkazem na samostatnost jednotlivých krajských policejních správ říct nechce. Z množství nasazených mužů, techniky a počtu jednotlivých akcí to ale jenom za první polovinu letošního roku bylo téměř padesát milionů korun.

Témata: extremismus | policie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Frýdlantu se strhla bitka, v nemocnici skončil napadený záchranář

17.09.2017 12:59 Liberec - Opilec v noci na dnešek napadl ve Frýdlantu na Liberecku člena posádky záchranné služby,…

Houbař našel v lese na Českokrumlovsku kostru ženy

16.09.2017 18:00 České Budějovice - Muž vyrazil do lesa u obce Chmelná na Českokrumlovsku, místo hub ale našel…

Případ zmizelé školačky z Ústí byl odložen. Je po smrti, myslí si policie

15.09.2017 12:39 Aktualizováno Ústí nad Labem - Policie odložila případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí nad Labem, která…

Muž v Ostravě zbil řidiče autobusu kvůli zmrzlině

15.09.2017 10:46 Ostrava - Muž (38) v Ostravě-Porubě slovně a pak fyzicky napadl řidiče autobusu, protože ho odmítl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama