V centru Prahy se zřítila část domu, nejméně čtyři lidé jsou zavaleni

Praha - V Soukenické ulici v centru Prahy se v pátek po poledni zřítila část činžovního domu. Podle dostupných informací jsou v sutinách domu zavaleni nejméně čtyři lidé. Na místě zasahují záchranáři, policie i hasiči, potvrdil agentuře Mediafax mluvčí policie Tomáš Hulan.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ani po téměř pěti hodinách od zřícení se nedaří vyhrabat zavalené lidi zpod přibližně tří a půl metrů sutin. Česká televize přinesla informaci, že do Prahy spěchá speciální sací bagr z Hradce Králové. Jde v podstatě o nákladní vůz vybavený výkonným vysavačem, který odsává sutiny mnohem rychleji než jak to dokáží hasiči s pouze manuálními nástroji.

Hasiči, jejichž čtyři jednotky podle slov operačního důstojníka dorazily na místo, se snaží zavalené osoby lokalizovat. Původní informace hovořily o zřícení zdi v suterénu, ve skutečnosti se propadly nejméně tři patra opravovaného činžovního domu. Podle předběžného vyjádření ředitele pražských hasičů Dalibora Gosmana se nejprve propadl strop ve 3. patře, kde dělníci stavební firmy pracovali. Padající zdivo postupně strhávalo další stropy až do suterénu. Přivolaný statik zkontroloval sousední budovy a podle Gosmana není nutné nařídit jejich evakuaci. Jak dodal, počet čtyř zavalených osob nemusí být konečný, neboť ani stavbyvedoucí nezná přesný počet osob, které na stavbě pracovaly.

Podle statika Hlavního města Prahy inženýra Macháně existují dvě varianty proč se čtyři stropy zřítily. Podle té první dělali dělníci do nosné stěny v suterénu neodborný zásah, dělali do něj velký otvor, přičemž nosná stěna povolila a vzala s sebou několik dalších pater, nebo spadl jeden ze dřevěných a ocelí vyztužených stropů v horních patrech. Dům je podle něj téměř celý zničen. "Demolice již proběhla," odpověděl na otázku zda bude nutné stavbu strhnout.

Záchranné akce se kromě speciálního sutinového oddílu hasičů účastní také městská policie, která vyslala své psovody se psy speciálně vycvičenými na vyhledávání zavalených osob. "Přidali se k ostatním psovodům, kteří po zasypaných pátrají," řekl Mediafaxu ředitel městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal. Po dvou hodinách se psům podařilo lokalizovat dvě místa, kde by mohli být zavalení dělníci uvězněni. Záchranáři proto prorazili k označeným místům štoly, ale stopa se ukázala lichá. Hasiči pod troskami podle mluvčího objevili pouze dvě přilby a stavební kolečko, pátrání tak začíná od počátku.

Vyproštění zavalených osob komplikuje značné množství suti. Hasiči proto využívají speciální kamery, která je schopna odhalit lidské tělo i pod závalem. Podle mluvčího hasičů Víta Pernici je v omezeném prostoru nasazen dostatečný počet záchranářů. "Posily, zejména na střídání, jsou připraveny nedaleko," dodal Pernica s tím, že hasiči se připravují na zdlouhavé vyprošťování. K dispozici mají i speciální kontejner s vybavením pro práci v závalech, na místě jsou i specialisté Báňské záchranné služby. Jak dodal mluvčí Pernica, dům je nestabilní a vyhledávací práce jsou rizikové i pro záchranáře. Množství zřícené suti záchranáři odhadli na zhruba 12 tun.

Mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová uvedla, že na místě jsou dvě posádky s lékařem, které čekají na vyproštění zraněných mužů. Ulice Soukenická je uzavřena z obou směrů.

Témata: krimi | neštěstí
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražští policisté pátrají po ženě. Může být agresivní, často pije alkohol

27.05.2018 15:50 Praha - Policie pátrá po šedesátileté Marii Wenigové z Prahy, která je od čtvrtečního rána…

DNA prozradila brutálního útočníka: Muž obviněný z vraždy páchal i loupeže

25.05.2018 13:01 Aktualizováno Hradec Králové - Hradečtí kriminalisté objasnili díky porovnání vzorků DNA několik let staré…

Policie na jihu Moravy nyní pátrá po 10 dětech, zvláštní skupinu tvoří …

25.05.2018 08:34 Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech,…

Policie dopadla muže, který napadl Petru Kvitovou

23.05.2018 21:42 Aktualizováno Olomouc - Policisté údajně zadrželi muže podezřelého z předloňského napadení tenistky Petry Kvitové…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama