Lékařka na Brněnsku vydávala falešné neschopenky, dostala 8 let vězení

Brno - Krajský soud v Brně v pátek poslal na osm let do vězení lékařku Alenu Kubáčovou z brněnského Nového Lískovce. Vystavovala falešné neschopenky a potvrzení o pracovní neschopnosti pro známé a příbuzné, které pár dní předtím naoko za vysokou mzdu zaměstnal její komplic Michal Rusňák.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle slov soudkyně Jaroslavy Bartošové připravil sedmičlenný gang podvodníků kolem Kubáčové a Rusňáka okresní správu sociálního zabezpečení v Kroměříži a v Brně na dávkách nemocenského pojištění během dvou let dohromady o 11,4 milionu korun.

Kubáčovou uznal krajský soud z trestných činů podvodu a také padělání a vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů. Kromě osmiletého vězení jí soud vyslovil osmiletý zákaz výkonu lékařské praxe a udělil jí i půlmilionovou pokutu.

Za hlavu mimořádně společensky nebezpečného gangu podvodníků označila soudkyně osmadvacetiletého Michala Rusňáka. Muž, který vychodil pouze šest tříd základní školy, odešel od soudu s trestem deseti let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Juraj Karala si odsedí ve vězení pět a půl roku, Helena Naďová a Miroslav Badi pět let, Helena Růžičková čtyři roky a Lukáš Strnad stráví za mřížemi tři roky.

Princip trestné činnosti sedmičlenné skupiny podvodníků spočíval v tom, že fiktivní zaměstnanci krátce po uzavření lukrativních pracovních smluv „onemocněli“, přičemž od státu dostávali vysokou nemocenskou. O tu se pak sedmičlenná skupinka dělila. Skupina působila v letech 2006 až 2008 po celé jižní Moravě, především na Brněnsku, Vyškovsku a Hodonínsku. Fiktivně zaměstnávala známé a příbuzné v nastrčených firmách v Brně, Kojetíně, Kroměříži, Cetechovicích, Dražůvkách a Čejkovicích.

Přibližně dva roky fungující systém u soudu podrobně vysvětlil samotný Rusňák. „Každý zaměstnanec, který nastoupil, zaplatil za smlouvu patnáct tisíc korun. To bylo něco jako jednorázový poplatek. Kubáčová inkasovala za jednu neschopenku dva tisíce korun, za tři potvrzení pak pět tisíc. Zdálo se jí to málo, a tak jsme se domluvili na měsíčním paušálu. Ten činil třicet tisíc korun,“ přiznal Rusňák před soudem.

Na základě potvrzení o pracovní neschopnosti vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení v Brně a v Kroměříži fiktivně nemocným lidem peníze. Ti pak část odevzdali členům skupiny, ale zbytek si nechali. Měsíčně si tak každá ze čtyřiatřiceti „černých duší“ přišla na nemocenské zhruba na třicet tisíc korun. Soudkyně v pátek četla seznam 85 takto naoko zaměstnaných lidí, figurovaly mezi nimi i celé rodiny.

Zaměstnanci, kteří pracovali u podnikatelů na oko, vykazovali v pracovních smlouvách nejrůznější funkce. "Hlavně to byli zedníci, dlaždiči, řidiči a svačinářky. Za hlavní a vedlejší pracovní poměr měli takovou hrubou mzdu, aby jejich nemocenská byla maximální. Tedy osm set korun za den nemoci v hlavním pracovním poměru a zhruba polovinu za vedlejší,“ uvedl státní zástupce Rudolf Misák.

Složitý a rozsáhlý případ skupiny podvodníků kolem Rusňáka a Kubáčové si vyžádal dvacet dní projednávání. Trestní spis čítal 5,5 tisíce stran, samotný rozsudek četla soudkyně Bartošová nepřetržitě bezmála hodinu a půl. Verdikt soudu ještě není pravomocný, někteří účastníci se proti němu hned v soudní síni odvolali, jiní si nechali zákonnou lhůtu na rozmyšlení.

"Nic jsem nespáchala, sama jsem se stala obětí podvodu. Soud špatně vyhodnotil důkazy. Rusňák si stavěl dům, a potřeboval tak zřejmě nějak pokrýt jeho financování," řekla agentuře Mediafax po vynesení rozsudku lékařka Kubáčová.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumuny pašující uprchlíky vydá Česko do Německa

24.04.2018 20:08 Plzeň - Čtyři Rumuny obviněné z převaděčství vydá Česko do Německa. Uvedla to dnes televize Prima.…

Policie obvinila Nizozemce, kteří brutálně zkopali číšníka v Praze

24.04.2018 16:14 Aktualizováno Praha - Policisté obvinili pět ze sedmi Nizozemců zadržených pro podezření z napadení číšníka v…

První letošní krádež vinné révy: Zloděj ze země vytrhal přes 1000 kusů

23.04.2018 16:06 Břeclav - Policie na Břeclavsku řeší letošní první krádež sazenic vinné révy. Neznámý pachatel jich…

Policisté hledají sedm cizinců, kteří drastickým způsobem zmlátili číšníka

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Praha - Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama