Pražské kriminalisty o prázdninách zaměstnávala smyšlená znásilnění

Praha - Smyšlená oznámení o znásilnění zaměstnávala letos o prázdninách kriminalisty z Prahy I, kteří se zabývají mravnostní kriminalitou. Z šesti nahlášených znásilnění v centru Prahy se ukázala čtyři jako vymyšlená, informoval šéf mravnostního oddělení Zdeněk Novotný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle vedoucího mravnostního oddělení se tak opakují každoroční situace, kdy se dívky a ženy snaží zamaskovat letní povyražení, které často pod vlivem alkoholu zajde dál, než by za střízliva byly ochotny dopustit. Typickým příkladem je případ mladé dívky, která na začátku srpna na policii oznámila, že byla znásilněna dvěma neznámými muži. Kriminalistům, kteří se okamžitě ujali vyšetřování, vypověděla, jak ji její přítel po hádce opustil a zanechal samotnou na diskotéce v centru Prahy. Zde se seznámila se dvěma mladíky, kteří jí nabídli odvoz domu. A pak policistům popsala, jak byla místo odvozu oběma muži násilím donucena k souloži.

Po více než tři týdny trvajícím prověřování ale policisté zjistili, že původně dramatický příběh se odehrál poněkud odlišně. "Její výpověď seděla až do okamžiku údajného znásilnění," komentuje případ policista Novotný a bez podrobností dodává: "Zjistili jsme, že akt byl z její strany dobrovolný." Tento odložený případ podle něj výstižně dokumentuje výčitky svědomí žen, které ve víru nočního života zapomenou na své slušné vychování. "Jenže když se pak probudí z alkoholového opojení a uvědomí si, že na vysvětlení jejich nepřítomnosti čeká doma přítel, manžel nebo rodiče, jeví se takové znásilnění jako dokonalá výmluva," uvádí Novotný. Důsledky v podobě zbytečného policejního vyšetřování nebo dokonce hrozící obvinění z křivého svědectví v tu chvíli ženám nedochází.

Podle kriminalisty Novotného hrozí lháři trest vždy, když křivě obviní konkrétní osobu. "V takovém případě se jedná o křivé obvinění, na které zákon pamatuje až tříletým nepodmíněným trestem," varuje policista Novotný. V případě, že údajná oběť trestného činu neoznačí konkrétního pachatele, ale pouze ho obecně popíše, jedná se o přestupek, jehož projednání je v kompetenci příslušné radnice.

Témata: krimi | Znásilnění
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie našla u muže v Broumově arzenál zbraní, měl i raketovou hlavici

26.06.2017 12:41 Náchod - Policie provedla domovní prohlídku u muže (40) v Broumově na Náchodsku. Kromě usušeného…

Hoch (15) z pasťáku okradl seniorku, odmrštil ji přes tramvajový ostrůvek

23.06.2017 11:07 Ostrava - Teprve 15letý hoch z Ostravy čelí obvinění z krádeže a ublížení na zdraví. Podle policie…

Muž na Prostějovsku zabil manželku, pak se pokusil o sebevraždu

22.06.2017 13:48 Prostějov - Policisté vyšetřují rodinnou tragédii, při které byla v prostějovském bytě jedna osoba…

Tyran z Krupky Bady dostal tři roky, na kontě má surová přepadení

22.06.2017 11:58 Ústí nad Labem - Nikolas Bady má jít na tři roky do vězení s dozorem za dvě přepadení v centru Ústí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama