Pražské kriminalisty o prázdninách zaměstnávala smyšlená znásilnění

Praha - Smyšlená oznámení o znásilnění zaměstnávala letos o prázdninách kriminalisty z Prahy I, kteří se zabývají mravnostní kriminalitou. Z šesti nahlášených znásilnění v centru Prahy se ukázala čtyři jako vymyšlená, informoval šéf mravnostního oddělení Zdeněk Novotný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle vedoucího mravnostního oddělení se tak opakují každoroční situace, kdy se dívky a ženy snaží zamaskovat letní povyražení, které často pod vlivem alkoholu zajde dál, než by za střízliva byly ochotny dopustit. Typickým příkladem je případ mladé dívky, která na začátku srpna na policii oznámila, že byla znásilněna dvěma neznámými muži. Kriminalistům, kteří se okamžitě ujali vyšetřování, vypověděla, jak ji její přítel po hádce opustil a zanechal samotnou na diskotéce v centru Prahy. Zde se seznámila se dvěma mladíky, kteří jí nabídli odvoz domu. A pak policistům popsala, jak byla místo odvozu oběma muži násilím donucena k souloži.

Po více než tři týdny trvajícím prověřování ale policisté zjistili, že původně dramatický příběh se odehrál poněkud odlišně. "Její výpověď seděla až do okamžiku údajného znásilnění," komentuje případ policista Novotný a bez podrobností dodává: "Zjistili jsme, že akt byl z její strany dobrovolný." Tento odložený případ podle něj výstižně dokumentuje výčitky svědomí žen, které ve víru nočního života zapomenou na své slušné vychování. "Jenže když se pak probudí z alkoholového opojení a uvědomí si, že na vysvětlení jejich nepřítomnosti čeká doma přítel, manžel nebo rodiče, jeví se takové znásilnění jako dokonalá výmluva," uvádí Novotný. Důsledky v podobě zbytečného policejního vyšetřování nebo dokonce hrozící obvinění z křivého svědectví v tu chvíli ženám nedochází.

Podle kriminalisty Novotného hrozí lháři trest vždy, když křivě obviní konkrétní osobu. "V takovém případě se jedná o křivé obvinění, na které zákon pamatuje až tříletým nepodmíněným trestem," varuje policista Novotný. V případě, že údajná oběť trestného činu neoznačí konkrétního pachatele, ale pouze ho obecně popíše, jedná se o přestupek, jehož projednání je v kompetenci příslušné radnice.

Témata: krimi | Znásilnění
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojnásobná vražda v Ostravě: Senior zabil ženy, s nimiž bydlel

18.04.2018 16:31 Aktualizováno Ostrava - Policie obvinila jednašedesátiletého muže z Ostravy z dvojnásobné vraždy. Podle…

Na Kolínsku záhadně zemřeli dva lidé

18.04.2018 14:20 Aktualizováno Vrbčany (Kolínsko) - Dvě oběti si vyžádala tragédie, kterou od dnešního dopoledne vyšetřují…

V Liberci řádil sexuální agresor. Přepadal ženy, jednu znásilnil

18.04.2018 12:39 Liberec - Z vydírání, loupeží a sexuálních útoků na několik žen v Liberci obvinili policisté…

Jak z bondovky: Zdrogovaný muž v Brně ujížděl policii, vytáhli na něj…

18.04.2018 11:14 Brno - Honičku téměř jako z filmu zažili brněnští policisté. V autě jim ujížděl zdrogovaný muž,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama