Pražské kriminalisty o prázdninách zaměstnávala smyšlená znásilnění

Praha - Smyšlená oznámení o znásilnění zaměstnávala letos o prázdninách kriminalisty z Prahy I, kteří se zabývají mravnostní kriminalitou. Z šesti nahlášených znásilnění v centru Prahy se ukázala čtyři jako vymyšlená, informoval šéf mravnostního oddělení Zdeněk Novotný.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Podle vedoucího mravnostního oddělení se tak opakují každoroční situace, kdy se dívky a ženy snaží zamaskovat letní povyražení, které často pod vlivem alkoholu zajde dál, než by za střízliva byly ochotny dopustit. Typickým příkladem je případ mladé dívky, která na začátku srpna na policii oznámila, že byla znásilněna dvěma neznámými muži. Kriminalistům, kteří se okamžitě ujali vyšetřování, vypověděla, jak ji její přítel po hádce opustil a zanechal samotnou na diskotéce v centru Prahy. Zde se seznámila se dvěma mladíky, kteří jí nabídli odvoz domu. A pak policistům popsala, jak byla místo odvozu oběma muži násilím donucena k souloži.

Po více než tři týdny trvajícím prověřování ale policisté zjistili, že původně dramatický příběh se odehrál poněkud odlišně. "Její výpověď seděla až do okamžiku údajného znásilnění," komentuje případ policista Novotný a bez podrobností dodává: "Zjistili jsme, že akt byl z její strany dobrovolný." Tento odložený případ podle něj výstižně dokumentuje výčitky svědomí žen, které ve víru nočního života zapomenou na své slušné vychování. "Jenže když se pak probudí z alkoholového opojení a uvědomí si, že na vysvětlení jejich nepřítomnosti čeká doma přítel, manžel nebo rodiče, jeví se takové znásilnění jako dokonalá výmluva," uvádí Novotný. Důsledky v podobě zbytečného policejního vyšetřování nebo dokonce hrozící obvinění z křivého svědectví v tu chvíli ženám nedochází.

Podle kriminalisty Novotného hrozí lháři trest vždy, když křivě obviní konkrétní osobu. "V takovém případě se jedná o křivé obvinění, na které zákon pamatuje až tříletým nepodmíněným trestem," varuje policista Novotný. V případě, že údajná oběť trestného činu neoznačí konkrétního pachatele, ale pouze ho obecně popíše, jedná se o přestupek, jehož projednání je v kompetenci příslušné radnice.

Témata: krimi | Znásilnění
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda Lucie v Ostravě trápí policii už 20 let, brzy bude promlčena

23.11.2017 17:13 Aktualizováno Ostrava - 15. prosince uplyne promlčecí lhůta u 20 let staré vraždy dvacetileté Lucie z Ostravy.…

Cizinec vylákal z finanční správy 2,4 milionu. Postupoval velmi mazaně

23.11.2017 12:11 Praha - Cizinci, který čelí stíhání za pokus o vylákání desítek milionů korun z Finanční správy ČR,…

Česká modelka má za napadení strávit ve vězení 5,5 roku

22.11.2017 13:12 Ostrava - Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou.…

Útočný sadista u soudu. V minulosti opakovaně znásilňoval, teď mu hrozí až…

21.11.2017 13:36 Liberec - Jozef Giňa (54), který podle obžaloby před rokem v Jablonci znásilnil a pokusil se zabít…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama