Tajný závod: policie se bojí

Praha - Policisté mohli tvrdě zasáhnout proti účastníkům Diamond Race, obávali se však žalob závodníků. Píše o tom v sobotním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

Volkswagen Passat R36

Česká policie tvrdí, že nemá zákonné možnosti pro tvrdý zásah proti nelegálním silničním závodům. Jak se však ukazuje, není to tak docela pravda. Proti takovým závodům, jaký se konal tento týden, mohla česká policie i se stávajícími zákony zasáhnout ostřeji, uvádí list.

"Závodníci" se po Česku nerušeně proháněli rychlostí přes dvě stě kilometrů za hodinu: policie řešila jen tři přestupky - dvakrát chybějící dálniční známky a jednou nedovolenou rychlost. V Bavorsku přitom většině účastníků závodu Diamond Race nezbylo než "závodit" v pronajatém autobuse, aby stihli alespoň večírky po trase. Bavorští policisté jim ve čtvrtek večer zabavili 32 luxusních aut - nyní je podle MF DNES hlídají na ploše v kasárnách ve Weidenu, řidiči je dostanou zpět až po závodě.

Jezdci ani nemuseli překročit povolenou rychlost. Už jen účast v ilegálním závodě se u západních sousedů posuzuje jako přestupek. Každý závodník tak dostal pokutu 1 000 eur (26 tisíc korun), což je nejvyšší možná sazba. Proč to takhle nešlo udělat v Česku? Policie si stěžuje, že jí chybí paragraf proti závodům. To je pravda, ale podle dopravního experta Stanislava Humla mohli policisté závodníky umravnit i podle platných předpisů. Zaprvé - mohli je zastavit, nechat předvést a vyslechnout. A zadruhé - vyšetřovat je kvůli obecnému ohrožení, píše MF DNES.

Ale právě tohle se policie bojí udělat. Policejní mluvčí David Kubalák deníku řekl, že příliš razantní postup policie by zas mohl vyvolat žaloby o odškodnění od závodníků. "Závodníci" už se honili po Česku loni: ministr dopravy Aleš Řebíček tehdy sliboval změnu zákonů. Ani se o ní nezačalo jednat. Včera návrh přísného postupu proti závodění slíbila podle MF DNES poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

Témata: policie | tajný závod
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zapálil matčin dům a střílel na řidičku, je ve vazbě

23.05.2017 12:16 Veselí nad Moravou - Muž (25) je podezřelý, že na Hodonínsku zapálil dům své matky a také plynovou…

Na Kladensku našli mrtvou seniorku, zřejmě byla zavražděna

22.05.2017 14:58 Aktualizováno Kladno - V Nové Vsi na Kladensku byla dnes nalezena mrtvá seniorka (84), patrně šlo o vraždu.…

Tři muži stanuli před soudem. Chtěli z dívky udělat sexuální otrokyni

18.05.2017 21:00 Brno - U Krajského soudu v Brně dnes pokračuje hlavní líčení se třemi muži, které obžaloba viní z…

Cizinec přijel do ČR za krásami dívek, čtyři okradl. Policie hledá další…

14.05.2017 16:49 Praha - Policisté dopadli muže (34), který podle nich podvodně vymámil na internetu od čtyř žen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama