Tajný závod: policie se bojí

Praha - Policisté mohli tvrdě zasáhnout proti účastníkům Diamond Race, obávali se však žalob závodníků. Píše o tom v sobotním vydání deník MF DNES.

Přidejte svůj názor

Volkswagen Passat R36

Česká policie tvrdí, že nemá zákonné možnosti pro tvrdý zásah proti nelegálním silničním závodům. Jak se však ukazuje, není to tak docela pravda. Proti takovým závodům, jaký se konal tento týden, mohla česká policie i se stávajícími zákony zasáhnout ostřeji, uvádí list.

"Závodníci" se po Česku nerušeně proháněli rychlostí přes dvě stě kilometrů za hodinu: policie řešila jen tři přestupky - dvakrát chybějící dálniční známky a jednou nedovolenou rychlost. V Bavorsku přitom většině účastníků závodu Diamond Race nezbylo než "závodit" v pronajatém autobuse, aby stihli alespoň večírky po trase. Bavorští policisté jim ve čtvrtek večer zabavili 32 luxusních aut - nyní je podle MF DNES hlídají na ploše v kasárnách ve Weidenu, řidiči je dostanou zpět až po závodě.

Jezdci ani nemuseli překročit povolenou rychlost. Už jen účast v ilegálním závodě se u západních sousedů posuzuje jako přestupek. Každý závodník tak dostal pokutu 1 000 eur (26 tisíc korun), což je nejvyšší možná sazba. Proč to takhle nešlo udělat v Česku? Policie si stěžuje, že jí chybí paragraf proti závodům. To je pravda, ale podle dopravního experta Stanislava Humla mohli policisté závodníky umravnit i podle platných předpisů. Zaprvé - mohli je zastavit, nechat předvést a vyslechnout. A zadruhé - vyšetřovat je kvůli obecnému ohrožení, píše MF DNES.

Ale právě tohle se policie bojí udělat. Policejní mluvčí David Kubalák deníku řekl, že příliš razantní postup policie by zas mohl vyvolat žaloby o odškodnění od závodníků. "Závodníci" už se honili po Česku loni: ministr dopravy Aleš Řebíček tehdy sliboval změnu zákonů. Ani se o ní nezačalo jednat. Včera návrh přísného postupu proti závodění slíbila podle MF DNES poslankyně ČSSD Hana Orgoníková.

Témata: policie | tajný závod
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Frýdlantu se strhla bitka, v nemocnici skončil napadený záchranář

17.09.2017 12:59 Liberec - Opilec v noci na dnešek napadl ve Frýdlantu na Liberecku člena posádky záchranné služby,…

Houbař našel v lese na Českokrumlovsku kostru ženy

16.09.2017 18:00 České Budějovice - Muž vyrazil do lesa u obce Chmelná na Českokrumlovsku, místo hub ale našel…

Případ zmizelé školačky z Ústí byl odložen. Je po smrti, myslí si policie

15.09.2017 12:39 Aktualizováno Ústí nad Labem - Policie odložila případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí nad Labem, která…

Muž v Ostravě zbil řidiče autobusu kvůli zmrzlině

15.09.2017 10:46 Ostrava - Muž (38) v Ostravě-Porubě slovně a pak fyzicky napadl řidiče autobusu, protože ho odmítl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama