Osoba blízká spáchá až polovinu přestupků

Česko - Čeští řidiči si osvojili výmluvu na osobu blízkou natolik, že to prakticky znemožňuje trestání dopravních přestupků.

Přidejte svůj názor

Někde tuhle fintu s úspěchem podle zjištění HN používá až polovina řidičů, kteří se dostanou před správní řízení. Například v Praze se na osobu blízkou odvolává až 43 procent majitelů aut, s nimiž byl spáchán dopravní přestupek. To znamená, že za rok výmluvu úspěšně uplatní přes 22 tisíc lidí. Lépe na tom nejsou ani v Ostravě, kde je osoba blízká " záchranou " pro 40 procent řidičů. A například v Plzni takto pokutě unikne až polovina přestupků.

Výjimkou je Brno, kde štít osoby blízké používají jen dvě procenta předvolaných lidí. " Snažíme se přestupky řešit přímo na místě a nepostupovat je magistrátu. Poblíž každého radaru je hlídka, která řidiče okamžitě zastaví a přestupek s ním projedná. Tak se daří vyřešit drtivou většinu přestupků, " říká Zdeněk Novák, mluvčí brněnských strážníků.

Dva návrhy na omezení možnosti odvolat se na osobu blízkou jsou už na světě. Exministr dopravy Aleš Řebíček ( ODS ) se skupinou poslanců navrhuje úplné zrušení osoby blízké. Druhý návrh, pod kterým je podepsaný například poslanec David Šeich ( ODS ), chce odpovědnost za auto vždy nechat pouze na jeho majiteli.

Témata: zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojnásobná vražda v Ostravě: Senior zabil ženy, s nimiž bydlel

18.04.2018 16:31 Aktualizováno Ostrava - Policie obvinila jednašedesátiletého muže z Ostravy z dvojnásobné vraždy. Podle…

Na Kolínsku záhadně zemřeli dva lidé

18.04.2018 14:20 Aktualizováno Vrbčany (Kolínsko) - Dvě oběti si vyžádala tragédie, kterou od dnešního dopoledne vyšetřují…

V Liberci řádil sexuální agresor. Přepadal ženy, jednu znásilnil

18.04.2018 12:39 Liberec - Z vydírání, loupeží a sexuálních útoků na několik žen v Liberci obvinili policisté…

Jak z bondovky: Zdrogovaný muž v Brně ujížděl policii, vytáhli na něj…

18.04.2018 11:14 Brno - Honičku téměř jako z filmu zažili brněnští policisté. V autě jim ujížděl zdrogovaný muž,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama