Osoba blízká spáchá až polovinu přestupků

Česko - Čeští řidiči si osvojili výmluvu na osobu blízkou natolik, že to prakticky znemožňuje trestání dopravních přestupků.

Přidejte svůj názor

Někde tuhle fintu s úspěchem podle zjištění HN používá až polovina řidičů, kteří se dostanou před správní řízení. Například v Praze se na osobu blízkou odvolává až 43 procent majitelů aut, s nimiž byl spáchán dopravní přestupek. To znamená, že za rok výmluvu úspěšně uplatní přes 22 tisíc lidí. Lépe na tom nejsou ani v Ostravě, kde je osoba blízká " záchranou " pro 40 procent řidičů. A například v Plzni takto pokutě unikne až polovina přestupků.

Výjimkou je Brno, kde štít osoby blízké používají jen dvě procenta předvolaných lidí. " Snažíme se přestupky řešit přímo na místě a nepostupovat je magistrátu. Poblíž každého radaru je hlídka, která řidiče okamžitě zastaví a přestupek s ním projedná. Tak se daří vyřešit drtivou většinu přestupků, " říká Zdeněk Novák, mluvčí brněnských strážníků.

Dva návrhy na omezení možnosti odvolat se na osobu blízkou jsou už na světě. Exministr dopravy Aleš Řebíček ( ODS ) se skupinou poslanců navrhuje úplné zrušení osoby blízké. Druhý návrh, pod kterým je podepsaný například poslanec David Šeich ( ODS ), chce odpovědnost za auto vždy nechat pouze na jeho majiteli.

Témata: zákony
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda Lucie v Ostravě trápí policii už 20 let, brzy bude promlčena

23.11.2017 17:13 Aktualizováno Ostrava - 15. prosince uplyne promlčecí lhůta u 20 let staré vraždy dvacetileté Lucie z Ostravy.…

Cizinec vylákal z finanční správy 2,4 milionu. Postupoval velmi mazaně

23.11.2017 12:11 Praha - Cizinci, který čelí stíhání za pokus o vylákání desítek milionů korun z Finanční správy ČR,…

Česká modelka má za napadení strávit ve vězení 5,5 roku

22.11.2017 13:12 Ostrava - Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou.…

Útočný sadista u soudu. V minulosti opakovaně znásilňoval, teď mu hrozí až…

21.11.2017 13:36 Liberec - Jozef Giňa (54), který podle obžaloby před rokem v Jablonci znásilnil a pokusil se zabít…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama