Domácí porod vyšetřuje policie

Praha - Policie začala vyšetřovat matku, která minulý týden porodila doma chlapečka, jemuž se zastavil krevní oběh, díky záchranářům dítě přežilo.

Přidejte svůj názor

Podle mluvčí pražské policie Jolany Číhová je případ ve fázi prověřování. Dítě od minulého týdne zůstává hospitalizováno ve vážném stavu v nemocnici v Podolí a jeho další prognóza je dle primáře pediatrie Zbyňka Straňáka nejistá.

Domácí porody nejsou v Česku nezákonné a tak si každá žena může zvolit, zda chce rodit doma pod dozorem porodní asistentky, nebo v nemocnici. Přestože porody doma nejsou zakázané, policie má možnost ženu v případě komplikací, které dítě jakkoli ohrozí, stíhat. Dle právníka Ondřeje Dostála by mohla být matka stíhána za neposkytnutí pomoci. Tento paragraf však v tomto konkrétním případě nelze aplikovat, protože rodiče spolu se zdravotní asistentkou přivolali záchrannou službu, čímž pomoc poskytli. Další možností je stíhání kvůli ublížení na zdraví z nedbalosti, za což hrozí až dvouleté vězení. Ani tento trestný čin prý podle právníka nelze na tento případ použít, právě kvůli tomu, že okamžitě přivolali záchranáře. Policie tak trestní stíhání s největší pravděpodobností nezahájí.

Tento případ ale podle listu alespoň oživil diskuzi o bezpečnosti domácích porodů, před kterými lékaři neustále varují. Argumentují tím, že při nich ročně zemře přibližně pět dětí. Oficiální statistiky se však nevedou.

Témata: krimi | porody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž zapálil matčin dům a střílel na řidičku, je ve vazbě

23.05.2017 12:16 Veselí nad Moravou - Muž (25) je podezřelý, že na Hodonínsku zapálil dům své matky a také plynovou…

Na Kladensku našli mrtvou seniorku, zřejmě byla zavražděna

22.05.2017 14:58 Aktualizováno Kladno - V Nové Vsi na Kladensku byla dnes nalezena mrtvá seniorka (84), patrně šlo o vraždu.…

Tři muži stanuli před soudem. Chtěli z dívky udělat sexuální otrokyni

18.05.2017 21:00 Brno - U Krajského soudu v Brně dnes pokračuje hlavní líčení se třemi muži, které obžaloba viní z…

Cizinec přijel do ČR za krásami dívek, čtyři okradl. Policie hledá další…

14.05.2017 16:49 Praha - Policisté dopadli muže (34), který podle nich podvodně vymámil na internetu od čtyř žen…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama