Domácí porod vyšetřuje policie

Praha - Policie začala vyšetřovat matku, která minulý týden porodila doma chlapečka, jemuž se zastavil krevní oběh, díky záchranářům dítě přežilo.

Přidejte svůj názor

Podle mluvčí pražské policie Jolany Číhová je případ ve fázi prověřování. Dítě od minulého týdne zůstává hospitalizováno ve vážném stavu v nemocnici v Podolí a jeho další prognóza je dle primáře pediatrie Zbyňka Straňáka nejistá.

Domácí porody nejsou v Česku nezákonné a tak si každá žena může zvolit, zda chce rodit doma pod dozorem porodní asistentky, nebo v nemocnici. Přestože porody doma nejsou zakázané, policie má možnost ženu v případě komplikací, které dítě jakkoli ohrozí, stíhat. Dle právníka Ondřeje Dostála by mohla být matka stíhána za neposkytnutí pomoci. Tento paragraf však v tomto konkrétním případě nelze aplikovat, protože rodiče spolu se zdravotní asistentkou přivolali záchrannou službu, čímž pomoc poskytli. Další možností je stíhání kvůli ublížení na zdraví z nedbalosti, za což hrozí až dvouleté vězení. Ani tento trestný čin prý podle právníka nelze na tento případ použít, právě kvůli tomu, že okamžitě přivolali záchranáře. Policie tak trestní stíhání s největší pravděpodobností nezahájí.

Tento případ ale podle listu alespoň oživil diskuzi o bezpečnosti domácích porodů, před kterými lékaři neustále varují. Argumentují tím, že při nich ročně zemře přibližně pět dětí. Oficiální statistiky se však nevedou.

Témata: krimi | porody
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Frýdlantu se strhla bitka, v nemocnici skončil napadený záchranář

17.09.2017 12:59 Liberec - Opilec v noci na dnešek napadl ve Frýdlantu na Liberecku člena posádky záchranné služby,…

Houbař našel v lese na Českokrumlovsku kostru ženy

16.09.2017 18:00 České Budějovice - Muž vyrazil do lesa u obce Chmelná na Českokrumlovsku, místo hub ale našel…

Případ zmizelé školačky z Ústí byl odložen. Je po smrti, myslí si policie

15.09.2017 12:39 Aktualizováno Ústí nad Labem - Policie odložila případ Michaely Patricie Muzikářové z Ústí nad Labem, která…

Muž v Ostravě zbil řidiče autobusu kvůli zmrzlině

15.09.2017 10:46 Ostrava - Muž (38) v Ostravě-Porubě slovně a pak fyzicky napadl řidiče autobusu, protože ho odmítl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama