Čech hledaný Interpolem kvůli útěku z belgického vězení žije v Česku, stal se obětí omylu

Praha - Čech Vítězslav Mráček, po kterém vyhlásil pátrání Interpol kvůli útěku z belgického vězení, žije řádným životem v České republice a nemá problémy se zákonem. Zjistili to čeští policisté, kteří prověřili jeho místo bydliště, informovala ve čtvrtek mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Přidejte svůj názor

371

Mezinárodní zatykač na Čecha vydal Interpol ve středu, neboť se policisté domnívali, že Mráček uprchl z belgického vězení Merksplas spolu s Belgičanem Davem Annemansem odsouzeným za vraždu.

Třiačtyřicetiletý Mráček si měl odpykávat trest za "krádež s přitěžujícími okolnostmi". Čeští policisté však zjistili, že zmíněný muž žije spořádaným životem a jeho jméno se v pátrací relaci objevilo omylem. "Jde o záměnu identity," poznamenala Kopecká. Vysvětlením podle ní je ztráta dokladů, které zřejmě zneužil jiný člověk, jenž byl následně v Belgii také odsouzen pod jménem Vítězslava Mráčka.

Česká policie podle Kopecké o svém zjištění ihned informovala Interpol a belgickou stranu, která by nyní měla začít pátrat po pravé totožnosti uprchlého vězně a naopak Mráčka z pátrací relace vyřadit. Záměna totiž může Čechovi zásadně zkomplikovat život. "Na základě mezinárodního zatykače může být kdykoliv zadržen, ať už běžnou policejní hlídkou při kontrole nebo například na letišti, kdyby cestoval na dovolenou," uvedla Kopecká. Jak dlouho bude Interpolu trvat vyřazení Mráčka ze seznamu hledaných zločinců, nevěděla. "Mělo by se tak stát bezodkladně, ale záleží na belgické straně, jak rychle to zvládnou," dodala Kopecká.

Francouzský server lemonde.fr ve středu uvedl, že zeď věznice dvojice překonala s pomocí žebříku, který si odnesli ze staveniště uvnitř nápravného ústavu, kde pracovali. S útěkem z Merksplasu údajně trestancům pomáhala matka jednoho z nich, která jim poskytla automobil. Interpol současně varoval, že oba muži představují "ohrožení pro veřejnost" a upozornil, že lidé by se k uprchlým trestancům rozhodně neměli přibližovat.

Jde o druhý útěk z belgického vězení v posledních dnech. Minulý čtvrtek se podařilo třem trestancům uniknout z vězení v Bruggách. K útěku použili vrtulník, který jim zajistili dva komplicové mimo věznici. Jedním z uprchlých je Ashraf Sekkaki, belgickými médii označovaný za mimořádně nebezpečného zločince. Na svém "kontě" má deset bankovních loupeží, řadu násilných útoků a únos s cílem získat výkupné. Muž odsouzený za celkem 16 trestných činů byl za mřížemi už deset let s krátkou přestávkou v roce 2003, kdy byl pět měsíců na útěku. Policii společně se svými dvěma spoluvězni uniká i nyní.

Témata: krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podivná vražda Lucie v Ostravě trápí policii už 20 let, brzy bude promlčena

23.11.2017 17:13 Aktualizováno Ostrava - 15. prosince uplyne promlčecí lhůta u 20 let staré vraždy dvacetileté Lucie z Ostravy.…

Cizinec vylákal z finanční správy 2,4 milionu. Postupoval velmi mazaně

23.11.2017 12:11 Praha - Cizinci, který čelí stíhání za pokus o vylákání desítek milionů korun z Finanční správy ČR,…

Česká modelka má za napadení strávit ve vězení 5,5 roku

22.11.2017 13:12 Ostrava - Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou.…

Útočný sadista u soudu. V minulosti opakovaně znásilňoval, teď mu hrozí až…

21.11.2017 13:36 Liberec - Jozef Giňa (54), který podle obžaloby před rokem v Jablonci znásilnil a pokusil se zabít…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama