Obvodní soud zprostil obžaloby "akademické počítačové piráty"

PRAHA - Tři muži, kteří čelili obžalobě z nelegálního šíření softwaru z budovy Akademie věd, byli ve středu Obvodním soudem pro Prahu 8 zproštěni viny. Jak již dříve informovala agentura Mediafax, trojice údajně měla způsobit škodu ve výši 35 milionů korun.

Přidejte svůj názor

Soudce Ivo Skoupý jako odůvodnění zproštění obžaloby Jiřího Horkého, Zděnka Kašpara a Jana Svobody uvedl, že statním zastupitelstvím nebylo nijak specifikováno jaká díla byla údajným šíření počítačových dat. "Žalobce neměl potřebné důkazy, ale je zřejmé, že se skutek stal, ale nemůžeme dokázat, že ho spáchali právě obžalovaní," vysvětlil soudce.

Státní zástupce oponoval tím, že dva z obžalovaných jsou počítačoví odborníci a díla byla nalezena na počítači, ke kterému měli přístup. Podle něj Svoboda data do sítě vkládal a Horký mu říkal, co má stáhnout. "Kašpar s nimi spolupracoval. Zbylé dva obžalované sice nikdy neviděl, ale znali se pod přezdívkami," komentoval státní zástupce a požadoval podmíněný roční trest.

S nedostatkem důkazů souhlasili ale obhájci Horkého a Svobody. Navíc si stěžovali na nedokonalé znalecké posudky. Znalec totiž nechtěl podorobně popsat, jak dospěl ke svým závěrům, protože by tím vyzradil citlivé údaje a napomohl tím dalšímu nelegálnímu šíření dat. Advokát obžalovaného Horkého ho srovnal se soudním lékařem, který nechce přesně popsat násilnou smrt, protože by tím prozradil návod na vraždu. Oba obhájci také poukazovali na prohlídky prostor, které podle nich byly v rozporu se zákonem, protože policie k nim neměla dostatečné důvody. "Můj klient Jiří Horký se tím cítil poškozen," sdělil soudci advokát.

Protipirátská unie také požadovala 35 milionů korun. Tuto částku vyčíslila jako škodu. Soudce je ale odkázal na řízení ve věcech občanskoprávní.

Trojice před soudem stanula kvůli žalobě za porušování autorských práv a práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Mladíci byli již v dubnu potrestáni podmíněnými tresty, ale podali k rozsudku odpor a proto se jejich případem musel zabývat obvodní soud.

K šíření pirátských dat mělo docházet loni na jaře. V budově Akademie věd sídlila firma, které byl smluvně dovolen přístup do akademické internetové sítě. Jeden z podezřelých mužů ve firmě pracoval jako výpočetní technik. Na případ upozornila Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), a kriminalisté následně při kontrole zabavili dva počítače se čtyřmi terrabyte nelegálních dat.

Kauza byla ojedinělá tím, že mělo jít o první odhalené piráty v České republice, jejichž počínání se dostalo až před soud.

Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek tedy není pravomocný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté odložili případ napadení Kvitové, pachatel stále uniká

16.11.2017 11:16 Olomouc - Policisté po 11 měsících odložili případ napadení tenistky Petry Kvitové v jejím…

Dívku v Praze pobodal gymnazista, přiznal se. Oběti zasadil desítky ran

15.11.2017 13:08 Aktualizováno Praha - Z pokusu o vraždu v Horních Měcholupech byl dnes obviněn mladictví muž. Vzhledem k jeho…

Útoku v teplické nemocnici prý nešlo zabránit, senior zatím nebyl obviněn

13.11.2017 16:16 Teplice - Policie zatím neobvinila seniora (86), který o víkendu napadl dva pacienty nemocnice v…

Otřesný pokus o vraždu: Muž chtěl shodit seniora do lomu, policie zasáhla…

13.11.2017 15:21 Brno - Kriminalisté v Brně řeší zvlášť závažný pokus o vraždu, muž chtěl podle policie shodit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama