Soud potvrdil Ďuričkovi 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího

Praha - Vrchní soud v Praze v úterý definitivně potvrdil 12,5letý trest pro podnikatele Bohumíra Ďurička za loňskou vraždu Václava Kočky mladšího. Podle pravomocného rozsudku Ďuričko Kočku zavraždil třemi výstřely z legálně držené zbraně v restauraci Monarch po skončení křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

Přidejte svůj názor

Bohumír Ďuričko

Soud pod vedením soudce Jiřího Lněničky zamítl všechna odvolání. Neuspěl tak Ďuričko ani jeho přítelkyně Jana Jirsová, kteří žádali zrušení rozsudku, neboť se podle jejich názoru jednalo o nutnou obranu. S odvoláním neuspěla ani státní zástupkyně, která nesouhlasila s tvrzením, že Ďuričko střílel po předchozím napadení Kočkou.

Soudce Jiří Lněnička odůvodnil rozhodnutí trestního senátu tím, že provedené dokazování před městským soudem bylo úplné. "Není třeba provádět další důkazy. Všechny potřebné skutečnosti byly provedeným dokazováním zjištěny," řekl soudce. Důkazy, které navrhovala obhajoba, by podle něj dokazování jen rozmělnily. "To pak odvádí pozornost od důkazů, které jsou pro správné posouzení věcí zásadní," dodal mu v taláru.

Obžalovaný se do poslední chvíle hájil tím, že jednal v sebeobraně. "Já jsem vůbec nevěděl, kdo do mě udeřil. Upadl jsem na svou těhotnou přítelkyni. Jednal jsem jako voják instinktivně," řekl soudu Ďuričko. Podle jeho slov se dozvěděl, co způsobil až na policii, kdy mu údajně vyšetřovatel řekl, že zastřelil pravděpodobného vraha Františka Mrázka. Ve svém posledním slově se neubránil a počal kritizovat zmocněnce pozůstalé rodiny po zavražděném, advokáta Josefa Lžičaře. Soudce Jiří Lněnička musel obžalovaného okřiknout.

Rodina Kočkových se od počátku jednání netajila tím, že si přejí, aby Ďuričko odešel od soudu s vyšším trestem. "Nedopadlo to tak, jak jsme si představovali. Je to vrah, který má sedět," řekl po vyhlášení pravomocného rozhodnutí Jan Kočka, bratr zavražděného.

Jeden ze dvou Ďuričkových obhájců Vojtěch Veverka se po jednání vyjádřil, že případ rozhodně tímto verdiktem neskončil. "Půjdeme dál a učiníme další kroky," řekl právník. Podle něj Ďuričko doplatil na mezeru v trestním zákoně. "Chybí mezistupeň mezi jednáním v nutné obraně a vraždou, jako je to v jiných státech. Pokud soud neuzná, že pachatel jednal v nutné obraně, tak je odsouzen za vraždu," dodal Veverka. Netajil se alespoň dílčím úspechem, že soud potvrdil napadení jeho klienta před střelbou.

Soud potrestal Ďurička trestem přesně v polovině základní trestní sazby za vraždu. Tu náš platný trestní zákon stanoví v rozmezí deseti a patnácti roků. Trest si odsouzený odpyká v nejtěžším typu věznice. Jako součást trestu Bohumíru Ďuričkovi propadla státu vražedná zbraň. Navíc musí vrah zaplatit pozůstalým dohromady 1,5 milionu koru jako odškodnění za zmařený život.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté hledají sedm cizinců, kteří drastickým způsobem zmlátili číšníka

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Praha - Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer…

Vražda novorozence v Teplicích: Dítě bylo nalezeno v kontejneru

20.04.2018 12:50 Aktualizováno Teplice - Policie vyšetřuje nález novorozence, jehož tělo bylo objeveno ve čtvrtek vpodvečer v…

Muž dle policie zapálil karavan s lidmi, hrozí mu přísný trest

20.04.2018 10:23 Praha - Policisté obvinili muže, který v dubnu údajně zapálil v areálu Nákladového nádraží Žižkov v…

Dvojnásobná vražda v Ostravě: Senior zabil ženy, s nimiž bydlel

18.04.2018 16:31 Aktualizováno Ostrava - Policie obvinila jednašedesátiletého muže z Ostravy z dvojnásobné vraždy. Podle…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama