Protikorupční policie vyšetřuje aktivity společnosti Škodaexport

Praha - Aktivity bývalé státní firmy Škodaexport, kterou loni koupila společnost ze skupiny kolem ČKD Group, prošetřuje protikorupční policie. Trestní oznámení na ni podalo v minulých týdnech ministerstvo financí.

Přidejte svůj názor

"Důvodem jsou podezřelé finanční transakce. Teď je to v rukou policie a nemůžeme k tomu víc říct," řekl mluvčí ministerstva (MF) Ondřej Jakob.

Z informací serveru vyplývá, že policie by měla zkoumat hlavně dění kolem peněz, za které ručí státní Česká exportní banka. Ta spolufinancuje stavby dvou elektráren v Pákistánu, které vede právě bývalý Škodaexport, nedávno přejmenovaný na PA Export. Hodnota těchto zakázek je zhruba 600 milionů eur, tedy bezmála 16 miliard korun. "Policie má prošetřit podezření, že se připravoval tunel na Českou exportní banku," řekl zdroj, který je s podnětem policii obeznámen.

Škodaexport býval kdysi významný vývozce zařízení pro energetiku. S jeho přejmenovaným nástupcem PA Export bylo ve čtvrtek zahájeno insolvenční řízení. Návrh podal jeden z dodavatelů, firma Siemens Engineering. Kromě toho, že jí bývalý Škodaexport dluží 130 milionů korun, její šéf Aleš Tomec poukazuje na "nestandardní operace" s aktivy firmy. Ředitel PA Exportu Štěpán Sádecký řekl, že proti insolvenčnímu návrhu podal odpor a neví o žádném policejním šetření.

Majitelé firmy PA Export již v polovině května uvedli, že chtějí od kupní smlouvy na Škodaexport odstoupit. Údajně totiž byli při privatizaci uvedeni v omyl, protože stav firmy byl mnohem horší, než jak to ukazovala předložená dokumentace. To ministerstvo odmítá, na platnosti smlouvy trvá.

Proti článku se ohradil ředitel PA Export Štěpán Sádecký, který se chystá deník žalovat. „Vzhledem k tomu, že se ze strany tohoto deníku jedná o dlouhodobou manipulaci, která podle některých zdrojů vzniká na objednávku ze skupin, které chtějí nepřátelsky ovládnout společnost PA Export, budeme se bránit právní cestou,“ uvedl Sádecký. Podle něj byli sice vyšetřováni protikorupční policie, vyšetřování ale již skončilo. „Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 celou věc uzavřelo. Cituji - nebylo zjištěno, že by plánovanými převody finančních prostředků mělo dojít k vyvedení finančních prostředků,“ popsal Sádecký. Polde něj toto usnesení bylo vydáno na začátku června, tedy tři týdny před vydáním tohoto článku.

Sádeckému se ani nelíbí deníkem prezentovaná hodnota zakázek na stavbu dvou elektráren v Pákistánu. Ve skutečnosti byla podle něj výrazně nižší. „Hodnota těchto zakázek je téměř 320 milionů dolarů, tedy asi šest miliard korun,“dodal ředitel PA Export.

Témata: škodaexport | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie našla u muže v Broumově arzenál zbraní, měl i raketovou hlavici

26.06.2017 12:41 Náchod - Policie provedla domovní prohlídku u muže (40) v Broumově na Náchodsku. Kromě usušeného…

Hoch (15) z pasťáku okradl seniorku, odmrštil ji přes tramvajový ostrůvek

23.06.2017 11:07 Ostrava - Teprve 15letý hoch z Ostravy čelí obvinění z krádeže a ublížení na zdraví. Podle policie…

Muž na Prostějovsku zabil manželku, pak se pokusil o sebevraždu

22.06.2017 13:48 Prostějov - Policisté vyšetřují rodinnou tragédii, při které byla v prostějovském bytě jedna osoba…

Tyran z Krupky Bady dostal tři roky, na kontě má surová přepadení

22.06.2017 11:58 Ústí nad Labem - Nikolas Bady má jít na tři roky do vězení s dozorem za dvě přepadení v centru Ústí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama