Detektivové ÚOOZ prohledávají byty členů krajní pravice

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) od úterního rána prohledávají některé z bytů příznivců krajní pravice, kteří jsou podezřelí z organizování neonacistického hnutí. Agentuře to potvrdil detektiv z ÚOOZ, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

„V tuto chvíli je realizace v plném proudu, takže o jeho výsledku zatím nelze sdělit podrobnosti, akce je naplánována na celý den,“ řekl dobře informovaný policejní zdroj.

Podle dostupných informací by prohlídky měly probíhat v Praze a na jižní Moravě. Podle pražské advokátky Kláry Slámové, kterou si policie rovněž předvolala k výslechu, se jedná o "obrovskou nátlakovou akci". "Jsem předvoláním překvapena, vůbec nevím, proč mám jít k výslechu," uvedla s tím, že zatím nemá informace o tom, že by policie zadržela některého z jejích klientů.

"Pokud vím, tak prohlídky začaly okolo páté hodiny ráno asi u 20 aktivistů krajní pravice," uvedl pro Mediafax Filip Vávra, někdejší představitel strany Národní odpor. Podle něj jde především o demonstrativní psychologický nátlak. "Nemám informace o tom, že by k výslechu na policii byl předvolán někdo z mých známých," podotkl Vávra a dodal, prohlídky byly prý provedeny především u pořadatelů a organizátorů koncertů a podobných akcí.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták pouze potvrdil, že akci uspořádal tento útvar.

Celou operaci dozoruje státní zástupce Brno-venkov. "Mohu potvrdit, že okresní státní zastupitelství pro Brno-venkov vykonává dohled nad trestním řízením, v rámci něhož policejní orgány vyšetřují blíže nespecifikované množství osob pro podezření z trestného činu podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv osob," uvedl mluvčí krajského státního zastupitelství Hynek Olma s tím, že podrobnější informace o policejní akci nelze nyní sdělit.

Jedná se tak o první akci proti pravicovým extremistům od nástupu bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Jiřího Komorouse do funkce náměstka ministra vnitra. Do kompetence od ministra vnitra Martina Peciny dostal právě boj s narůstajícím extremismem. Jiří Komorous realizovanou policejní akci odmítl jakkoliv komentovat.

Témata: policie | extremismus
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté hledají sedm cizinců, kteří drastickým způsobem zmlátili číšníka

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Praha - Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer…

Vražda novorozence v Teplicích: Dítě bylo nalezeno v kontejneru

20.04.2018 12:50 Aktualizováno Teplice - Policie vyšetřuje nález novorozence, jehož tělo bylo objeveno ve čtvrtek vpodvečer v…

Muž dle policie zapálil karavan s lidmi, hrozí mu přísný trest

20.04.2018 10:23 Praha - Policisté obvinili muže, který v dubnu údajně zapálil v areálu Nákladového nádraží Žižkov v…

Dvojnásobná vražda v Ostravě: Senior zabil ženy, s nimiž bydlel

18.04.2018 16:31 Aktualizováno Ostrava - Policie obvinila jednašedesátiletého muže z Ostravy z dvojnásobné vraždy. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama