V Praze stoupá počet znásilněných dětí

Praha - Pražská policie řeší nárůst počtu znásilněných dětí, jen za 1. čtvrtletí letošního roku eviduje 29 případů, v loňském roce za stejné období zaznamenala 26 případů. Není výjimkou ani vražda nebo brutální týrání batolete, informuje pražská mravnostní policie.

Přidejte svůj názor

Způsoby násilí na dětech jsou podle policie rozličné, častěji se takové případy odehrávají například ve výtahu mnohapatrových domů. "V loňském roce obyvatele pražského Jižního Města rozrušila zpráva o znásilnění třináctileté dívenky mužem ve výtahu. Pachatel dítě nejdříve ohrožoval nožem a donutil dívku, aby ho následovala až do strojovny," líčila Kolářová počátek případu. Podle šéfky mravnostního odboru pachatel velmi vyděšenou dívku nutil k různým sexuálním praktikám. "Po jejich vykonání dívce ještě odcizil mobilní telefon a oběť znásilnění po tomto hrůzném zážitku zřejmě ještě dodnes trpí úzkostnými stavy," doplnila Alena Kolářová, tisková mluvčí policie.

Policie okamžitě nastartovala pátrání po násilníkovi na plné obrátky a poměrně brzy zjistila, kdo dívce způsobil těžkou psychickou újmu. "Byl to muž, svého času v podmínečném výkonu trestu. Za stejný čin byl totiž již v minulosti odsouzen," upřesnila policistka. Podle Kolářové pachatel chtěl stejné praktiky realizovat i u dospělé ženy, tak se muži naštěstí ubránila.

Strůjcem tohoto ohavného činu byl 21letý recidivista Martin Gatyáš je zvlášť nebezpečný recidivista, který byl v roce 2006 odsouzen za pokus o znásilnění ke třem rokům vězení. Již 27. března 2008 byl však propuštěn na zkušební dobu čtyř let. Hned 29. března přepadl v Praze tehdy šestadvacetiletou ženu a pokusil je ji znásilnit. O tři dny později pak ve výtahu panelového domu znásilnil zmíněnou, tehdy ještě 10letou, holčičku. Dohromady si tedy podle soudu odsedí ve vězení necelých 15 let. Vzhledem k porušení podmínky prvního propuštění z vězení mu ke 14 letům soudce přidal i zbývajících 317 dní odnětí svobody za starší pokus o znásilnění.


Pražský odbor mravnostní kriminality řeší i případy týrání dětí, které někdy otřesou i otrlými policisty. Například násilí na zcela zdecimovaném ročním chlapečkovi v "péči" svých brutálních rodičů nelze podle Aleny Kolářové rozhodně nechat bez povšimnutí. "Rodiče batolete vyrostli v dětském domově a dítě jim bylo vyloženě na překážku. Aby spalo, aplikovali mu nejméně tři měsíce na zklidnění diazepam nebo s chlapečkem udeřili o zem," líčila šéfka odboru. Podle policistky však nezůstalo jen při tom, už tak týrané dítě rodiče nutili pít z kojenecké láhve víno a zcela ignorovali nutnost péče o jeho hygienu. "Rodiče, dá-li se tato dvojice takto vůbec nazvat, putovali za trestný čin týrání na 8 let za mříže. Chlapeček pochopitelně skončil v kojeneckém ústavu," doplnila Kolářová.

Oba obžalovaní, František Kalus a Kateřina Kulhánková, žili po různých ubytovnách po celé republice. Kalus střídal brigády několikrát do měsíce, někdy nepracoval vůbec. Kulhánková počátkem roku 2006 neplánovaně otěhotněla. Nakonec s malým Patrikem skončili ve špatných podmínkách na ubytovně v ulici Jana Masaryka na pražských Vinohradech. Ročnímu dítěti lékaři objevili na těle velké množství modřin, byl velice zanedbaný, špinavý a navíc podvyživený. Nakonec díky zásahu lékařů skončil v kojeneckém ústavu v Praze 4. Obžalovaná Kulhánková čeká dalšího potomka.

Pražská mravnostní policie v loňském roce řešila i případ vraždy patnáctileté dívky. "Tento smutný příběh začíná nevinnou procházkou dvou mladistvých ze středočeského kraje. Šestnáctiletý chlapec se přátelil s o rok mladší dívkou a informoval záchranku, že dívka na procházce upadla a nehýbá se," uvedla šéfka mravnostního odboru. Lékař však na místě zjistil, že dívka zemřela udušením. Chlapec se podle policie bránil při výslechu tvrzením, že se na nic vlastně nepamatuje, protože byl z její smrti v šoku. "Nakonec jsme mu beze vší pochybnosti dokázali, že ji uchopil zezadu za krk a držel dívku tak dlouho, dokud nezemřela. Důvod? Zcela nepochopitelný - dívka mu zavadila o brýle!" Podle policistky byl mladistvý vrah na své brýle natolik fixovaný, že absolutně nesnesl, aby s nimi kdokoliv jakkoliv manipuloval.

Šéfka mravnostního odboru hodnotila pachatele ústy soudních znalců jako jednoduchou osobnost s nekontrolovatelnými projevy agresivity. Znalci rovněž uvádějí, že rozpoznávací znaky, kdy si chlapec uvědomoval, co svou agresivitou může druhé osobě způsobit, zůstaly zcela zachovány. Soud mladistvého poslal na tři roky do vězení a na stejnou dobu mu nařídil ústavní ochrannou léčbu.

Policie v prvním čtvrtletí letošního roku objasnila 19 případů znásilněných dětí z celkem 29 skutků. V loňském roce jich objasnila 15 z celkových 26 případů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý vrah nezletilé dívky v Doubici čelí dalšímu obvinění

23.02.2018 12:04 Děčín - Martin Chlouba, který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku 14letou…

Policisté naháněli řidiče až do lesa, z auta vyhazoval drogy

22.02.2018 14:19 Sokolov - Řidič v Kraslicích na Sokolovsku 15. února v ranních hodinách ujížděl policejní hlídce.…

Spadla klec. Policie chytila muže a ženu, vykradli po celé ČR přes 80…

21.02.2018 11:56 Praha - Muž (45) a žena (32) podle policie vykradli přes 80 garáží po celé České republice, čímž…

Za krádeže dřeva dostali čtyři muži vězení

20.02.2018 14:31 Brno - Krajský soud v Brně dnes uložil nepodmíněné tresty čtyřem mužům za krádeže dřeva.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama