Kauza Kuřim: Jan Škrla nastoupil výkon trestu

Brno - Jan Škrla, odsouzený k sedmi letům odnětí svobody za účast na týrání chlapců v takzvané Kuřimské kauze, nastoupil v pátek odpoledne k výkonu trestu ve věznici v Brně Bohunicích.

Přidejte svůj názor

"Ano, výkon trestu nastoupil i Jan Škrla," konstatovala v pátek mluvčí Vazební věznice v Brně Bohunicích Soňa Haluzová poté, co potvrdila nástup trestu Jana Turka, který se dostavil ještě před Škrlou.

O Škrlově nástupu přitom panovaly až do poslední chvíle velké pochybnosti. Pětadvacetiletý Škrla, bratr Barbory Škrlové, která je již ve věznici v Ledči nad Sázavou. Škrla se podílel společně s dalšími členy sekty, vzešlé ze skautského oddílu Mravenci vedeného jeho otcem Josefem Škrlou a odštěpené od náboženského Hnutí Grálu, na mučení nezletilých bratrů Ondřeje a Jakuba. Škrla svou účast na mučení u soudu popřel a jeho výpovědi byly z větší části nesrozumitelné.

„Kde je, nevím, dlouho jsem ho neviděla,“ sdělila agentuře Mediafax jeho matka Renáta Škrlová při posledním jednání odvolacího soudu v Olomouci. Spekulovalo se, že se Jan skrývá u svého otce Josefa Škrly, který pobývá poslední dva roky na neznámém místě, pravděpodobně v zahraničí. Právě Josef Škrla je považován za vůdce sekty, která zřejmě stojí za společenstvím odsouzených. Kromě matky mučených chlapců Kláry Mauerové se jinak všichni odsouzení a další aktéři Kuřimské kauzy znali ze skautského oddílu Mravenci, kde jim Josef Škrla sděloval esoterické nauky. Mnozí pak prošli grálistickým obřadem zpečetění.

Třiatřicetiletý Jan Turek nastoupil k výkonu trestu rovněž v pátek odpoledne. I on se podílel společně s dalšími členy sekty na mučení chlapců. Jednomu z nich měl vyříznout kus masa z hýždě. Za mučitele ho označili oba chlapci, kteří ho identifikovali podle jména a na předložených fotografiích. Turek svou vinu popírá a pokládá celý proces za komplot tajných služeb. Zúčastnil se prakticky všech hlavních líčení, včetně samostatného projednávání odvolání Barbory Škrlové.

"Výzvy k nástupu výkonu trestu byly odeslány 5. května a vyzvednuty během 15 pracovních dnů. Nástup trestu je pak tři dny od převzetí výzvy, lhůta tak uplyne v pondělí," uvedla v pátek mluvčí soudu. Ve vězení jsou již sestry Klára a Kateřina Mauerovy a Barbora Škrlová, které byly po celou dobu soudních jednání stíhány vazebně. Podle mluvčí soudu Sedláčkové může být výkon trestu odložen pouze ze zdravotních důvodů. K nástupu trestu se ještě podle dostupných informací nedostavila poslední odsouzená z Kuřimské kauzy, Hana Bašová.

Nyní třicetiletá Bašová se účastnila společně s dalšími členy sekty "výchovných terapií", tedy ve skutečnosti mučení dvou nezletilých bratrů na chatě u Veverské Bítýšky u Brna v létě 2006. Bašová se nezúčastnila žádného ze soudních líčení a podle mluvčí krajského soudu si má předvolání k výkonu trestu převzít osobně na soudu.

Brněnský krajský soud vynesl vloni 17. října rozsudek nad všemi šesti obžalovanými. Za týrání chlapců Ondřeje a Jakuba byla odsouzena jejich matka Klára Mauerová na devět let vězení, Klářina sestra Kateřina Mauerová na 10 let, Barbora Škrlová a Jan Turek na pět let, Hana Bašová a Jan Škrla na sedm let. Všichni odsouzení se odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten však výše trestů letos v březnu a dubnu potvrdil, a rozsudek se tak stal pravomocným.

Témata: kauzy | krimi
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumuny pašující uprchlíky vydá Česko do Německa

24.04.2018 20:08 Plzeň - Čtyři Rumuny obviněné z převaděčství vydá Česko do Německa. Uvedla to dnes televize Prima.…

Policie obvinila Nizozemce, kteří brutálně zkopali číšníka v Praze

24.04.2018 16:14 Aktualizováno Praha - Policisté obvinili pět ze sedmi Nizozemců zadržených pro podezření z napadení číšníka v…

První letošní krádež vinné révy: Zloděj ze země vytrhal přes 1000 kusů

23.04.2018 16:06 Břeclav - Policie na Břeclavsku řeší letošní první krádež sazenic vinné révy. Neznámý pachatel jich…

Policisté hledají sedm cizinců, kteří drastickým způsobem zmlátili číšníka

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Praha - Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama