SOUHRN: Silný vítr vyvrací stromy a podporuje požáry

Praha - Silný vítr, který v noci na neděli zasáhl území České republiky a i v dalších dnech bude ovlivňovat počasí v Česku, působí velké problémy. Podle zjištění zpravodajů agentury Mediafax padají stromy, střechy, hasiči jen těžko likvidují požáry.

Přidejte svůj názor

V Pardubickém kraji silný vítr v neděli lámal větve. Ty hasiči odstraňovali na území celého kraje. Vyjíždět museli například do Běstviny a Nasavrk na Chrudimsku, Litomyšle, Strakova a Dolního Újezda na Svitavsku, Kladrub nad Labem na Pardubicku a Přívratu a Vysokého Mýta na Orlickoústecku. Ve Svitavách spadl na silnici strom.

Problémy dělá silný vítr i v sousedním Královéhradeckém kraji. Spadlé stromy odstraňovali hasiči na dvou místech v okolí Jičína. V Týništi nad Orlicí na Rychnovsku vítr ničil střechy. V Družstevní ulici zajistili plechovou střechu sokolovny a na Mírovém náměstí zabezpečili objekt, ze kterého padala střešní krytina na chodník.

V Olomouckém kraji dosahoval vichr v nárazech rychlosti vichřice, hasiči zasahovali u více než desítky případů. V Luké na Olomoucku naměřili meteorologové rychlost větru 22 metrů za vteřinu, což je téměř osmdesátikilometrová rychlost. Hasiči vyjížděli většinou ke spadeným větvím a požárům trávy. „Po druhé hodině jsme vyjížděli ke spadenému plechu ze střechy olomouckého hotelu, v Hlubočkách spadl ve stejnou dobu strom,“ uvedl operační důstojník olomouckých hasičů. V Pavlovicích na Přerovsku spadl pomník na osmasedmdesátiletou ženu, která na místě podlehla zraněním. "Předpokládáme, že se na zřícení pomníku podepsal také silný vítr, který tam vál," řekla mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Tři desítky stromů vyvrátil silný vítr v Libereckém kraji. Podle operačních důstojníků Hasičského záchranného sboru nevznikly žádné velké škody ani újmy na zdraví.

„Kromě několika spadlých stromů bojujeme s požárem na okraji lesa ve Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou,“ připojil operační důstojník semilských profesionálních hasičů. Obdobné potíže se silným nárazovým větrem měli lidé na Jablonecku, ale ani tam vítr zatím nezpůsobil závažné škody.

Silný vítr a sucho trápí hasiče v kraji Vysočina. Od nedělního rána vyjížděli k více než 30 zásahům nejčastěji na Jihlavsku. Kvůli silnému větru se hasičům nedařilo dlouho zlikvidovat dva rozsáhlé požáry. "Po poledni začala hořet skládka v Roučkovicích u Pacova na ploše kolem sedmi set metrů čtverečních. Zasahovalo tam deset jednotek hasičů. U Kámene na Havlíčkobrodsku hořela už od devíti hodin ráno paseka, kvůli silnému větru se ale hasičům podařilo oheň zlikvidovat až kolem 15 hodiny," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. "Před 14 hodinou hasiči museli zasahovat v Polné na Jihlavsku, kde spadl strom na osobní auto, ve kterém naštěstí v tu dobu nikdo nebyl," dodala mluvčí.

Silný vítr zasáhl i jižní Moravu, lámal a vyvracel stromy na celém území regionu. Hasiči vyjížděli během dne likvidovat desítky popadaných kmenů a větví, situace se podle všeho nezlepší ani večer nebo v noci, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. "Bezpečnost lidí ohrožují především stromy, které padají na silnice," poznamenal Haid.

Nejvážnější situace je na Znojemsku, kde hasiči odstraňovali stromy ze silnice v Příměticích, Hostimi a Šatově. Škody páchá vítr rovněž v Brně a jeho bezprostředním okolí. "Celé kmeny nebo velké větve popadaly na chodníky například v Horních Heršpicích, Komárově nebo v centru Brna v Lužáneckém parku," upřesnil Haid.

V Doubravníku nedaleko Brna spadl strom na dráty vysokého napětí, k poruše vyjeli pracovníci energetických závodů.

Silný vítr rovněž podporuje vznik četných ohňů. Kromě velkého požáru lesa nedaleko Rohatce na Hodonínsku, hořela tráva nebo pole v Rakvicích na Břeclavsku, Božicích u Znojma nebo Žernovníku na Blanensku.

Vítr napáchal škody během neděle na lesních porostech ve Středočeském kraji především na Mladoboleslavsku a Kutnohorsku. Agentuře Mediafax to sdělila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. "Naši hasiči odklízeli především spadlé stromy v okolí Mladé Boleslavi a Kutné Hory, na Berounsku a Rakovnicku je zatím klid," upřesnila Kostková.

"Poslední případ jsem zaznamenal asi okolo čtvrté odpoledne, kdy u Dolan na Kladensku spadl strom na auto, ale nikdo nebyl zraněn," informoval mluvčí hasičů Ladislav Křivan. Podle jeho slov při žádném výjezdu středočeských hasičů nebylo nahlášeno poranění.

Během nedělního odpoledne meteorologové naměřili na Moravě a ve Slezsku v horských výškách vítr o rychlosti až 100 kilometrů za hodinu. Na vrcholku Českomoravské vrchoviny dosáhl vítr již dokonce 110 kilometrů za hodinu, což je vichřice, upozornila Mediafax meteoroložka Dagmar Honsová.

"V odpoledních a nočních hodinách čekáme zhoršení až na 120 kilometrů v hodině v Orlických horách, v Jeseníkách a Beskydech," upřesnila Honsová. Podle meteorologů v noci dosáhnou hodnoty síly větru až na 145 kilometrů v hodině. "Tady mluvíme o orkánu" doplnila meteoroložka.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekává, že zítřejší den a noc na úterý bude také ještě kritická. "Podle meteorologických modelů až ve středu klesnou nárazy větru na vrcholcích hor okolo 75 kilometrů za hodinu," dodala Honsová.

Témata: požár | Vichřice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rumuny pašující uprchlíky vydá Česko do Německa

24.04.2018 20:08 Plzeň - Čtyři Rumuny obviněné z převaděčství vydá Česko do Německa. Uvedla to dnes televize Prima.…

Policie obvinila Nizozemce, kteří brutálně zkopali číšníka v Praze

24.04.2018 16:14 Aktualizováno Praha - Policisté obvinili pět ze sedmi Nizozemců zadržených pro podezření z napadení číšníka v…

První letošní krádež vinné révy: Zloděj ze země vytrhal přes 1000 kusů

23.04.2018 16:06 Břeclav - Policie na Břeclavsku řeší letošní první krádež sazenic vinné révy. Neznámý pachatel jich…

Policisté hledají sedm cizinců, kteří drastickým způsobem zmlátili číšníka

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Praha - Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama