Kauza Kuřim: Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání pěti odsouzených

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci v pondělí zamítl odvolání pěti odsouzených v kauze Kuřim. Potvrdil Kláře Mauerové, Kateřině Mauerové, Janu Turkovi, Janu Škrlovi a Haně Bašové tresty, které jim za týrání chlapců Ondřeje a Jakuba udělil vloni v říjnu brněnský krajský soud.

Přidejte svůj názor

Znamená to, že Kateřina Mauerová si odsedí 10 let, její sestra Klára devět let, Hana Bašová a Jan Škrla po sedmi letech a Jan Turek pět let. O trestu pro šestou odsouzenou, enigmatickou třiatřicetiletou Barboru Škrlovou alias třináctiletou Aničku, soud rozhodne později v odděleném řízení. U soudu byly přítomny vazebně stíhané sestry Mauerovy a Jan Turek.

Rozsudek je pravomocný a odsouzení budou muset nastoupit k výkonu trestu. Pro vazebně stíhané sestry Mauerovy to znamená pouze přechod z vazební věznice do věznice pro výkon trestu. Avšak pro Jana Turka, Jana Škrlu a Hanu Bašovou končí doručením rozsudku pobyt na svobodě.

Soud zamítl i odvolání matky týraných chlapců Kláry Mauerové, která se jediná plně přiznala k vině za týrání svých dětí v rozsahu obžaloby. Usilovala však o mírnější trest s poukazem na to, jak byla zmanipulována metodou brainwashingu (vymývání mozku) ze strany své sestry a Barbory Škrlové, která se k ní do domácnosti vetřela jako nalezenec Anička. K vině se částečně doznala i Kateřina Mauerová, která však žádala mírnější trest a tvrdila, že konala v dobré víře, že chlapcům pomáchá v převýchově, aby se lépe chovali k třináctileté Aničce, ve skutečnosti k třiatřicetileté Barboře Škrlové. Hana Bašová alias teta Nancy žádala podmíněný trest s tím, že její jednání lze nanejvýš kvalifikovat jako omezování osobní svobody. Jan Škrla a JanTurek požadovali zrušení rozsudku a zproštění obžaloby.

V odvolání ani jednoho z odsouzených neshledal trestní senát Vrchního soudu v Olomouci tvrzení, která by ho vedla k jiným závěrům a trestům než vloni v říjnu Krajský soud v Brně.

Odvolání Barbory Škrlové projedná vrchní soud ve zvláštním řízení. Její advokát Richard Novák se totiž kvůli nemoci z jednání soudu omluvil a Škrlová nechtěla, aby ji zastupoval někdo jiný.

Názor obhájce Jana Turka, že proti němu Klára Mauerová vypovídala křivě kvůli možné žárlivosti na svého bývalého manžela, který nějakou dobu žil s Turkovou bývalou ženou, shledal soud jako nepodložený. Předseda soudu zdůraznil, že i ve výpovědi Kateřiny Mauerové je uvedeno, že na týrání se podílely i další osoby, nejen sestra Klára. Na rozdíl od Kláry však Kateřina nikoho konkrétně nejmenovala. "Je podle našeho názoru zřejmé, že Klára Mauerová vypovídala o Haně Bašové a Janu Turkovi pravdivě. Uvědomila si, kde a jak k týrání docházelo a jak vyústilo," uvedl předseda soudu Kaderka.

Podle soudu není důvod k zařazení obžalovaných do mírnějšího typu věznice. Předseda Kaderka zdůraznil, že soud dospěl k závěru, že Kateřina Mauerová by měla být potrestána ještě přísněji než její sestra. Tedy více než jen na deset let. Byla to Kateřina Mauerová, která vytvářela falešnou identitu Barbory Škrlové alias Aničky a osnovala scénář trestání dětí. Státní zástupkyně z brněnského procesu si však v neprospěch odsouzených odvolání nepodala. „Soud nezjistil motiv jednání obžalovaných. O tom se dá jen spekulovat, i když náznaků je více. To ale nemění nic na trestní odpovědnosti odsouzených," shrnul Kaderka. Podle něj nelze odvolacímu soudu vytknout, že by se nevypořádal s polehčujícími okolnostmi nebo neprověřil všechny důkazy a právně zhodnotil společenskou nebezpečnost všech obžalovaných. "Dokazování není třeba doplňovat," uzavřel předseda soudu Kaderka.

Samostatné řízení ve věci odvolání Barbory Škrlové bude Vrchní soud v Olomouci projednávat letos 9. dubna.

Rozsudky schválené Vrchním soudem v Olomouci jsou pravomocné a odsouzeni musejí nastoupit výkon trestu. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které si odsouzeni mohou podat, nemá odkladný účinek.

Témata: kauzy | krimi
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Kauza Kuřim: Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání pěti odsouzených

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Policie při silniční kontrole objevila nezvěstného obchodníka se zlatem - anotační foto

Policie při silniční kontrole objevila nezvěstného obchodníka se zlatem

20.02.2017 21:30 Praha – Policie v sobotu našla při silniční kontrole v Praze 6 sedmadvacetiletého muže, jehož…

Jsem vdovec, pošlete peníze. Pozor na podvody na seznamkách, žena přišla o tisíce - anotační foto

Jsem vdovec, pošlete peníze. Pozor na podvody na seznamkách, žena přišla o…

20.02.2017 10:08 Olomouc - Kriminalisté varují před podvody na internetových seznamkách. Reagují tak na nedávný…

Loupež milionů z auta v Mníšku byla vymyšlená, vyšetřování trvalo přes rok - anotační foto

Loupež milionů z auta v Mníšku byla vymyšlená, vyšetřování trvalo přes rok

18.02.2017 18:35 Liberec - Kriminalisté ukončili vyšetřování nehody osobního vozu a údajné následné loupeže milionů…

Neznámý řidič srazil v Hustopečích dívku (7) a ujel. Policie hledá svědky nehody - anotační foto

Neznámý řidič srazil v Hustopečích dívku (7) a ujel. Policie hledá svědky…

14.02.2017 11:10 Břeclav - Neznámý řidič v pondělí odpoledne srazil v Hustopečích na Břeclavsku sedmiletou dívku a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama