Kauza Kuřim: Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání pěti odsouzených

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci v pondělí zamítl odvolání pěti odsouzených v kauze Kuřim. Potvrdil Kláře Mauerové, Kateřině Mauerové, Janu Turkovi, Janu Škrlovi a Haně Bašové tresty, které jim za týrání chlapců Ondřeje a Jakuba udělil vloni v říjnu brněnský krajský soud.

Přidejte svůj názor

Znamená to, že Kateřina Mauerová si odsedí 10 let, její sestra Klára devět let, Hana Bašová a Jan Škrla po sedmi letech a Jan Turek pět let. O trestu pro šestou odsouzenou, enigmatickou třiatřicetiletou Barboru Škrlovou alias třináctiletou Aničku, soud rozhodne později v odděleném řízení. U soudu byly přítomny vazebně stíhané sestry Mauerovy a Jan Turek.

Rozsudek je pravomocný a odsouzení budou muset nastoupit k výkonu trestu. Pro vazebně stíhané sestry Mauerovy to znamená pouze přechod z vazební věznice do věznice pro výkon trestu. Avšak pro Jana Turka, Jana Škrlu a Hanu Bašovou končí doručením rozsudku pobyt na svobodě.

Soud zamítl i odvolání matky týraných chlapců Kláry Mauerové, která se jediná plně přiznala k vině za týrání svých dětí v rozsahu obžaloby. Usilovala však o mírnější trest s poukazem na to, jak byla zmanipulována metodou brainwashingu (vymývání mozku) ze strany své sestry a Barbory Škrlové, která se k ní do domácnosti vetřela jako nalezenec Anička. K vině se částečně doznala i Kateřina Mauerová, která však žádala mírnější trest a tvrdila, že konala v dobré víře, že chlapcům pomáchá v převýchově, aby se lépe chovali k třináctileté Aničce, ve skutečnosti k třiatřicetileté Barboře Škrlové. Hana Bašová alias teta Nancy žádala podmíněný trest s tím, že její jednání lze nanejvýš kvalifikovat jako omezování osobní svobody. Jan Škrla a JanTurek požadovali zrušení rozsudku a zproštění obžaloby.

V odvolání ani jednoho z odsouzených neshledal trestní senát Vrchního soudu v Olomouci tvrzení, která by ho vedla k jiným závěrům a trestům než vloni v říjnu Krajský soud v Brně.

Odvolání Barbory Škrlové projedná vrchní soud ve zvláštním řízení. Její advokát Richard Novák se totiž kvůli nemoci z jednání soudu omluvil a Škrlová nechtěla, aby ji zastupoval někdo jiný.

Názor obhájce Jana Turka, že proti němu Klára Mauerová vypovídala křivě kvůli možné žárlivosti na svého bývalého manžela, který nějakou dobu žil s Turkovou bývalou ženou, shledal soud jako nepodložený. Předseda soudu zdůraznil, že i ve výpovědi Kateřiny Mauerové je uvedeno, že na týrání se podílely i další osoby, nejen sestra Klára. Na rozdíl od Kláry však Kateřina nikoho konkrétně nejmenovala. "Je podle našeho názoru zřejmé, že Klára Mauerová vypovídala o Haně Bašové a Janu Turkovi pravdivě. Uvědomila si, kde a jak k týrání docházelo a jak vyústilo," uvedl předseda soudu Kaderka.

Podle soudu není důvod k zařazení obžalovaných do mírnějšího typu věznice. Předseda Kaderka zdůraznil, že soud dospěl k závěru, že Kateřina Mauerová by měla být potrestána ještě přísněji než její sestra. Tedy více než jen na deset let. Byla to Kateřina Mauerová, která vytvářela falešnou identitu Barbory Škrlové alias Aničky a osnovala scénář trestání dětí. Státní zástupkyně z brněnského procesu si však v neprospěch odsouzených odvolání nepodala. „Soud nezjistil motiv jednání obžalovaných. O tom se dá jen spekulovat, i když náznaků je více. To ale nemění nic na trestní odpovědnosti odsouzených," shrnul Kaderka. Podle něj nelze odvolacímu soudu vytknout, že by se nevypořádal s polehčujícími okolnostmi nebo neprověřil všechny důkazy a právně zhodnotil společenskou nebezpečnost všech obžalovaných. "Dokazování není třeba doplňovat," uzavřel předseda soudu Kaderka.

Samostatné řízení ve věci odvolání Barbory Škrlové bude Vrchní soud v Olomouci projednávat letos 9. dubna.

Rozsudky schválené Vrchním soudem v Olomouci jsou pravomocné a odsouzeni musejí nastoupit výkon trestu. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které si odsouzeni mohou podat, nemá odkladný účinek.

Témata: kauzy | krimi
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Kauza Kuřim: Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání pěti odsouzených

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Údajný vrah ženy z Havířova je ve vazbě, hrozí mu výjimečný trest

27.04.2017 09:52 Havířov - 24letý muž, který byl obviněn z vraždy ženy v Havířově na Karvinsku, skončil ve vazbě. V…

Geltner obžalovaný kvůli smrti ženy při požáru u soudu měnil výpovědi

20.04.2017 10:26 Hradec Králové - Luděk Geltner, který je souzený kvůli tomu, že v roce 2015 na Rychnovsku hodil do…

Nejvyšší soud bude znovu řešit případ vraždy prostitutky v Brně

20.04.2017 10:12 Brno - Ústavní soud nařídil Nejvyššímu soudu, aby znovu projednal kauzu Jana Eliáše, který dostal…

Fotbalisté Vaněk a Kopic se prý zapletli do drogové kauzy

18.04.2017 16:01 Aktualizováno Praha - Fotbaloví reprezentanti Ondřej Vaněk a Jan Kopic podle Radiožurnálu figurují jako svědci v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější

reklama
reklama