Policie zadržela bývalého šéfa Ku-klux-klanu Davida Dukea

Praha - Pražská policie zadržela v pátek kolem šesté hodiny večer bývalého šéfa Ku-klux-klanu Davida Dukea. Informoval mluvčí pražské policie Ján Mikulovský.

Přidejte svůj názor

"Zadržen byl kvůli podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," uvedl Mikulovský. Za to mu hrozí až tri roky vězení. Se zásahem dopředu souhlasilo státní zastupitelství.

Policejní akce proběhla v restauraci u Černého orla na Kampě na Malé Straně. "Přijela zásahovka a Dukea zatkla. Ten se nijak nebránil. Byla to klidná akce. Policie si prolustrovala zbytek spolustolovníků, ale odvezla jen Dukea. Přišel k nám na večeři, ale tu si nestihl ani dát. Sotva se napil pití," popsal situaci číšník z restaurace u Černého orla.

Policie Dukea zadržela kvůli jeho názorům v jeho knize Moje probuzení, ve které veřejně popírá holocaust. "Nyní vyšetřujeme, zdali se toho Duke dopustil. Provádíme patřičné úkony, ale zatím nemůžeme říct závěr," řekl Mikulovský a dodal, že ještě není jisté, kdy zadrženého muže pustí.

Cizinecká policie se zatím případem Američana nezabývá. "Celou situaci řeší pražská policie. Kdyby nás poprosili o pomoc, samozřejmě se připojíme," vysvětlila mluvčí pražské cizinecké policie Jana Dudová. Bezpečnostní informační služba (BIS) celou záležitost sleduje. "Když k nám přijíždí osoba, která by mohla ohrozit naši republiku, situaci pozorujeme. Ale k zadržení Dukea se nemůžeme vyjadřovat," sdělil mluvčí BIS Jan Šubert.

Davida Dukea bude obhajovat Kolja Kubíček a Klára Slámová. "Policie už vyslechla našeho klienta," potvrdila Slámová a dodala, že zatím neví, z jakého důvodu byl Duke zadržen. "Nikdo nám ještě nic nesdělil. Teď jedu na policii, abych se konečně něco dozvěděla. Ale mám pocit, že poslední dobou je u nás takový trend zatýkat lidi a poté je pustit," sdělila Slámová.

Do Prahy Duke přijel přednášet. Přednáška pro veřejnost, spojenou s propagací Dukeovy autobiografické knihy Mé probouzení z roku 1998, se měla uskutečnit v Praze a v neděli v Brně. V Praze se měla konat na půdě Univerzity Karlovy. Ta ji však na poslední chvíli zakázala.

Duke se aktivně zapojil do spolků Ku-Klux-Klan v 70. letech, kdy se stal lídrem jedné z místních organizací. Následně se Duke pokusil prosadit v nejvyšší politice USA, relativně úspěšný však byl pouze na regionální úrovni. V současnosti se věnuje především psaní vlastních knih a komentování politiky.

Ku-Klux-Klan je označení pro tajné militantní spolky, které se začaly formovat v polovině 19. století v jižních státek USA. Tyto organizace přitom byly původně reakcí na zrušení otroctví. Ku-Klux-Klan, které se primárně zaměřilo zejména na násilný, militantní boj proti zrovnoprávnění černochů, rozšířilo svou orientaci také antisemisticky a oběcně antiimigrantsky. Hlavním cílem bylo udržení společensky, ekonomicky a politicky privilegovaného postavení bělochů.

Výraz Ku-Klux je odvozován od řeckého překladu slova kruh, tedy kyklos. Ve Skotsku se pak zakladatelé inspirovali slovem „klan“ označující pokrevně propojenou skupinu a také symbolem zapáleného kříže, kterým se ve Skotsku svolávali bojovníci.

Témata: Ku-Klux-Klan
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý vrah nezletilé dívky v Doubici čelí dalšímu obvinění

23.02.2018 12:04 Děčín - Martin Chlouba, který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku 14letou…

Policisté naháněli řidiče až do lesa, z auta vyhazoval drogy

22.02.2018 14:19 Sokolov - Řidič v Kraslicích na Sokolovsku 15. února v ranních hodinách ujížděl policejní hlídce.…

Spadla klec. Policie chytila muže a ženu, vykradli po celé ČR přes 80…

21.02.2018 11:56 Praha - Muž (45) a žena (32) podle policie vykradli přes 80 garáží po celé České republice, čímž…

Za krádeže dřeva dostali čtyři muži vězení

20.02.2018 14:31 Brno - Krajský soud v Brně dnes uložil nepodmíněné tresty čtyřem mužům za krádeže dřeva.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama