Hoteliér Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky ml. 12 a půl roků

Praha - Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko byl v pátek Městským soudem v Praze uznán vinným z vraždy Václava Kočky mladšího, kterého třemi ranami zastřelil na večírku po loňském křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Ve vězení by měl podle zatím nepravomocného rozsudku strávit dvanáct a půl roku.

Přidejte svůj názor

hoteliér Bohumír Ďuričko

Přítelkyně obžalovaného Ďurička Lucie Staňková se ihned po vynesení rozsudku zhroutila na lavici. Soudkyně Eva Brázdilová dospěla k závěru, že Ďuričko byl skutečně napaden Václavem Kočkou, který ho udeřil. "Impulsem ke střelbě však nebyla rána jako taková, ale provokace, jež se stupňovaly od počátku večera - kdo je na tom líp, kdo má více peněz. Inicioval to zejména obžalovaný," zdůvodnila rozsudek soudkyně Brázdilová.

Podle soudkyně byla situace na místě činu dost nepřehledná. "Neměli jsme lehkou situaci v hodnocení událostí. Měli jsme před sebou výpovědi svědků, které jsme brali s rezervou a výpovědi spíše věrohodné," uvedla soukyně s tím, že do první skupiny patřili svědci z řad příbuzných Kočky a Ďurička, do druhé skupiny soudkyně zařadila zaměstnance restaurace, kteří byli neutrální. Právě ti potvrdili, že Ďuričko měl pod nosem krev a tedy utrpěl zranění.

"Sám pan obžalovaný se zcela znevěrohodnil neustálým měněním výpovědí, které přizpůsoboval zjištěným skutečnostem ze spisu," obrátila se soudkyně přímo k obžalovanému. Žena v taláru zopakovala, že Ďuričko je podle psychologických posudků hysterický, sebestředný a manipulativní. "Po celou dobu hlavního líčení tuto diagnózu svým vystupováním jen potvrzoval," dodala soudkyně.

Při úvaze o trestu soudkyně přihlédla k polehčujícím okolnostem. "Byl to situační delikt, který nebyl připravován. Dále na osobu pana obžalovaného se hledí, jakoby nebyl nikdy trestán. A i když to zní možná cynicky, tak pan obžalovaný nezpůsobil způsobem usmrcení útrapy. Přitěžující naopak je, že obžalovaný neomluvitelně porušil pravidla zacházení se zbraněmi a naprosto nepřijal odpovědnost za to, co udělal," prohlásila soudkyně. Proto soud uložil trest přesně v polovině trestní sazby pro vraždu.

Soud tak odmítl tvrzení Ďurička a jeho obhájců, že se jednalo o nutnou obranu, která mohla překročit zákonem stanovené meze. "V žádném případě nelze připustit, že přiměřenou obranou proti ne tolik silnému úderu do obličeje, je třikrát smrtelně vystřelit," uvedla soudkyně. Za vraždu Ďuričkovi hrozil až 15letý trest.

Soudkyně se dále výslovně zastavila u výpovědi svědka Martina Vlasty, jednoho ze svědků, kteří vypovídali včera: "Je to naprosto nevěrohodná výpověď, je z ní cítit obrovská sympatie k rodině Kočkových," řekla. Vlasta, bývalý poradce Jiřího Paroubka v době kdy byl premiérem, včera výslovně popřel, že by Ďuričko měl jakákoliv zranění na obličeji po střelbě.

Podnikatel Ďuričko zastřelil Václava Kočku na loni v říjnu. Ihned byl umístěn do vazby a obviněn z trestného činu vraždy. Několikrát se pokusil o propuštění na kauci, ale stejně jako v pátek úspěšný nebyl. Soud totiž ihned po vynesení rozsudku zároveň rozhodl, že Ďuričko nadále zůstane ve vazbě a nepřijal jeho nabídku kauce ani slib, že se nebude vyhýbat případnému nástupu trestu do vězení. Obžalovaný Ďuričko se na místě proti verdiktu odvolal, zatímco státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Případ tak bude v odvolacím řízení projednávat Vrchní soud v Praze.

Na závěr soudkyně Brázdilová, s ohledem na nezvyklou medializaci případu, řekla: "Pro nás se jedná o případ jako každý jiný a není ničím výjimečný. Je to obrovská tragédie dvou rodin, jednání obžalovaného bylo zcela neuvážené a zbytečné a zavinilo smrt mladého člověka." Jako součást rozsudku uložil soud Ďuričkovi trest propadnutí zbraně, kterou střílel. Zároveň je obžalovaný povinen, pokud rozsudek nebude právní moci, zaplatit na náhradě škody poškozeným dohromady 1,5 milionu korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté hledají sedm cizinců, kteří drastickým způsobem zmlátili číšníka

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Praha - Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer…

Vražda novorozence v Teplicích: Dítě bylo nalezeno v kontejneru

20.04.2018 12:50 Aktualizováno Teplice - Policie vyšetřuje nález novorozence, jehož tělo bylo objeveno ve čtvrtek vpodvečer v…

Muž dle policie zapálil karavan s lidmi, hrozí mu přísný trest

20.04.2018 10:23 Praha - Policisté obvinili muže, který v dubnu údajně zapálil v areálu Nákladového nádraží Žižkov v…

Dvojnásobná vražda v Ostravě: Senior zabil ženy, s nimiž bydlel

18.04.2018 16:31 Aktualizováno Ostrava - Policie obvinila jednašedesátiletého muže z Ostravy z dvojnásobné vraždy. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama